- Офіційний сайт Павлограда - https://pavlogradmrada.dp.gov.ua -

« Трагічний спалах юної зірки »

22 листопада 2018 року в КЗ «Павлоградському історико-краєзнавчому музеї» відбувся вечір пам’яті поету –підпільнику Миколи Шутя, до 100 — річчя від дня його народження.
Ім’я Миколи Шутя, справжнього поета і безстрашного бійця – підпільника, відоме не тільки у Павлограді, а й в Україні. Поет загинув 75 років тому від рук окупантів. Було йому тоді 25 літ. Але народ свято береже пам’ять про нього, знає і любить його поезію.
Микола народився 25 листопада 1918 року, в сім’ї залізничного службовця. В фондах музею зберігаються його особисті речі: політичний словник, словник Бориса Грінченка, збірка статей Є. Золя, том дослідів «Образотворче мистецтво», чорнильниця , листи та фотографії.
Під час Другої світової війни М. Шуть виконував дуже важливу роботу: створював і розповсюджував полум’яні антинацистські заклики, листівки, зведення Радянського інформбюро. Шутю доручено було почесне завдання : написати звернення до населення і надрукувати масовим тиражем. Нелегка це справа – в друкарні, де господарюють чужинці , видрукувати відозву проти них, але молодий підпільник з честю справився з завданням.
Мужнє серце стійкого патріота піднімає одвічні морально-етичні теми людських цінностей, патріотизму, пошуків ідеалу та боротьби з перешкодами долі. Поезія Шутя вражає своєю актуальністю, яка надихає та пробуджує багато яскравих емоцій, пройнята незламним духом, великим патріотизмом, який спонукає читача до дії, пробуджує національну свідомість. Тема любові є наскрізною у творчості. У віршах йдеться про шляхетні, високі почуття, які треба мати щастя пережити. Не кожному дано. Не до кожного приходить справжнє кохання.
Не можемо не згадати про Д.Т.Федоренка, великого педагога, вченого, письменника, який досліджуючи тему Другої світової війни, Павлоградського повстання, відкрив поета-підпільника М.Шутя і оприлюднив його збірки віршів «Любов і ненависть», «Чистота », заснував поетичну студію ім. М. Шутя. М. Шуть 1961 році посмертно був прийнятий до Спілки письменників України.
Гостями заходу були Сергій Урсуляк, учні загальноосвітньої школи № 17, Привовчанської школи,які ознайомили всіх з віршами поета.
За своє не довге життя, Микола Шуть встиг здійснитись, стати визначною особистістю: надзвичайно талановитою, позначеною рисами поетичної геніальності. Він залишив нам чудову лірику – яскраву, емоційно наснажену. Миколине серце ,подароване людям , палахкотить і донині.

Шаня А.С., провідний науковий співробітник,
Лєдовська М.Є., старший науковий співробітник