- Офіційний сайт Павлограда - https://pavlogradmrada.dp.gov.ua -

Працевлаштування неповнолітніх

Працевлаштування неповнолітніх

Згідно зі ст. 197 Кодексу законів про працю України «Працездатній молоді – громадянам України від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально-виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років».
На кожному підприємстві, в установі чи організації, згідно ст. 189 КЗпП, має вестись спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років із зазначенням дати їхнього народження.
Працевлаштування неповнолітніх відповідно до ст.24 КЗпП України обов’язково здійснюється на підставі ПИСЬМОВОГО трудового договору лише після попереднього медичного огляду. У тижневий термін з моменту укладання трудовий договір повинен бути зареєстрований у центрі зайнятості.
За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, на підставі вимог ст. 188 КЗпП України можуть прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Тривалість робочого часу для неповнолітніх відповідно до вимог ст. є скороченою. Робочий час не повинен перевищувати:
—          36 годин на тиждень, якщо неповнолітньому від 16 до 18 років;
—   24 години на тиждень, якщо неповнолітньому від 15 до 16 років.
У такому режимі неповнолітній має право працювати під час канікул.
Якщо неповнолітній працює протягом навчального року у вільний від навчання час, робочий день не повинен перевищувати:
— 18 годин на тиждень, якщо неповнолітньому від 16 до 18 років;
— 12 годин на тиждень, якщо неповнолітньому від 15 до 16 років:
— 24 години на тиждень для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул.
Вимогами ст. 195 КЗпП України неповнолітнім працівникам передбачена щорічна відпустка тривалістю 31 календарний день у зручний для них час. У перший рік роботи відпустка може бути надана через 6 місяців безперервної роботи на підприємстві або в організації. Діти, які працюють і продовжують навчання, мають право на додаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.
Використання праці неповнолітніх на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також залучення до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні – заборонено законодавством України.
Звільнення працівників, молодших 18 років, з ініціативи адміністрації допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей. Батьки а також службові особи мають право вимагати звільнення неповнолітнього, якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.