- Офіційний сайт Павлограда - https://pavlogradmrada.dp.gov.ua -

24 березня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз

21 березня 2019 року у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» було проведено прес-конференцію на тему: «24 березня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз». У роботі заходу взяли участь заступник директора з медичного обслуговування населення КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» Гришина Ірина Миколаївна та завідуюча диспансерно-поліклінічним відділенням №6 КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія»» ДОР» Антонюк Юлія Віталіївна.
Всесвітньою організацією охорони здоров’я прийнято рішення відзначати 24 березня Всесвітній день боротьби з туберкульозом. В Україні, згідно з Указом Президента України, цей день відмічається з 2002 року. Протидія туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов’язань.
Гришина І.М. інформувала присутніх журналістів, що у 2018 р. по ЦПМСД м. Павлограда на флюорографію було заплановано 71 784 чол.., з них група медичного ризику – 6 607 чол., соціального ризику – 557 чол. При флюорографії в цій групі було виявлено 20 чол. хворих на туберкульоз.
Всього за 2018 р. було виявлено 69 випадків захворювання на туберкульоз (64,4 на 100 тис., при обласних — 61,1 на 100 тис.). Всього за 2017р. було виявлено 81 випадки туберкульозу (74,5 на 100 тис. при обласних — 64,7 на 100 тис). Відзначається зниження захворюваності в порівнянні з минулим роком — на 15%.
Лікар наголосила, що коли у людини розвивається активна форма туберкульозу, симптоми (кашель, лихоманка, нічний піт, втрата ваги і ін.) можуть бути помірними протягом багатьох місяців. Це може призводити до пізнього звернення за медичною допомогою і передачі бактерій іншим людям. За рік людина, хвора на туберкульоз, може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими вона тісно контактує. Загальними симптомами активного легеневого туберкульозу є:
— Кашель понад 2-х тижнів, іноді з мокротою і кров’ю.
— Підвищена втомлюваність і слабкість.
— Підвищене потовиділення, особливо вночі.
— Зменшення маси тіла з невідомих причин.
— Підвищення температури тіла (має значення навіть незначне підвищення до 37 — 37,2 ° С).
— Задишка при незначному фізичному навантаженні.
— Біль у грудній клітці.
— Контакт з хворим на туберкульоз.
— ВІЛ-інфекція, СНІД.
Фахівець зазначила, що у всіх амбулаторіях міста проводиться контрольоване лікування хворих на туберкульоз. Для мотивації до лікування, хворим, які регулярно приймають лікування, надають продуктові набори. На забезпечення продуктовими наборами хворих на туберкульоз під час амбулаторного лікування в 2018 році було виділено 20 тис. грн., видано 80 продуктових наборів.
Антонюк Ю.В. повідомила про стан захворюваності на туберкульоз серед населення Павлограда. За 2018 рік 69 (64,4 на 100 тис. населення) житель міста захворів на туберкульоз, в минулому році у 81 (74,5 на 100 тис. населення) павлоградця вперше було встановлено діагноз туберкульоз. Серед осіб, що вперше захворіли у 2018 році постійне місце роботи мали 19 осіб (27%) (в порівнянні з минулим роком – 27 осіб (37%)), на 25% збільшилась кількість не працюючих захворівших працездатного віку. Кількість осіб пенсійного віку, що захворіли на туберкульоз знизилась на 14%. На жаль, кожного року на туберкульоз хворіють студенти та учні (3 дитини та 1 підліток), а ось жінок в декретній відпустці з туберкульозом не було зафіксовано. За результатами 2018 найбільшу частку серед захворівших на туберкульоз склали хворі з соціально-незахищених верств населення. Серед працюючих пацієнтів найбільше було шахтарів – 52%, робітників приватних підприємств – 42% та навіть один працівник школи.
Крім того, щороку значна кількість хворих на ВІЛ звертаються до лікаря з приводу туберкульозу, адже ризик захворіти на туберкульоз у таких осіб на 30 разів вище, ніж у людей без імунодефіциту обумовленого ВІЛ. За результатами 2018 року в Павлограді захворіло 29 осіб на поєднану інфекцію ТБ/ВІЛ, що складає 27 на 100 тис. населення. За умови несвоєчасного звернення до лікаря туберкульоз може привести до смерті пацієнта. В 2018 році від туберкульозу померло 6 мешканців міста (5,6 на 100 тис. населення), що значно менше ніж минулого року – 16 осіб (14,7 на 100 тис. населення).
В Україні лікування на туберкульоз безкоштовне, на сьогоднішній день хворі на туберкульоз в м. Павлограді забезпечені протитуберкульозними препаратами в повному обсязі. В грудні 2018 року лабораторія фтизіатричної служби Павлограда отримала апарат Джин-експерт для виявлення туберкульозної палички на генетичному рівні (у мокротинні). Новітнє діагностичне тестування за допомогою цього апарату дозволяє поставити діагноз за 2 години.
Фахівець порадила людям, що мають послаблену імунну систему, внаслідок хронічних захворювань, не купувати продукти харчування на стихійних ринках, особливо м’ясні та молочні продукти, так як тварини також хворіють на туберкульоз.
Лікарі закликали мешканців міста та регіону вести здоровий спосіб життя, бути незалежними від шкідливих звичок, займатись фізичною культурою і спортом, раціонально харчуватись, тримати своє житло у чистоті, дотримуватись правил особистої гігієни та мати позитивну соціальну поведінку. В такому разі є всі шанси не захворіти на туберкульоз.

Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради