- Офіційний сайт Павлограда - https://pavlogradmrada.dp.gov.ua -

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

29 жовтня 2019 року у КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ПМР» відбулась прес-конференція до Всесвітнього дня боротьби з інсультом, який щорічно відзначається в цей день. У роботі заходу взяв участь лікар-невропатолог терапевтичного відділення КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ПМР» Каменський Євгеній Ігоревич.
Лікар розповів присутнім журналістам про те, що серед різних форм серцево-судинних захворювань цереброваскулярній патології належить особливе місце, так як вона становить від 30 до 50% від всіх судинних патологій. Поширеність інсультів складає в різних країнах у середньому від 150 до 200 на 100 тис. населення. Причому зазначений показник має чітку тенденцію до зростання за останні роки. Не є винятком і наш регіон. Взагалі в Україні реєструється близько 100-120 тис. інсультів щорічно, при цьому показники смертності від даної патології перевищують в 2.5 рази аналогічні показники в країнах Західної Європи.
Інсульти та гострі церебральні судинні кризи є лише вершиною «айсберга» цереброваскулярних захворювань. Не меншу роль відіграють і хронічні форми цереброваскулярної недостатності (дисциркуляторна енцефалопатія та ін.). в основі яких лежать атеросклеротичні зміни судин головного мозку, артеріальна гіпертензія, порушення серцевого ритму та ін.
Фахівець повідомив, що розповсюдженість цереброваскулярних захворювань по місту Павлограду за 9 місяців 2019 року склала 645,12 на 10 тис. населення (672.0 на 10 тис. населення за аналогічний період 2018 року), ЦВЗ з гіпертонічною хворобою – 457,0 на 10 тис. населення (482.2 на 10 тис. населення за 9 місяців 2018 року), інсультів – 32,4 на 10 тис. населення (33.0 на 10 тис. населення за 9 місяців 2018 року), інсультів з гіпертонічною хворобою – 30,5 на 10 тис. населення (29.5 на 10 тис. населення за 9 місяців 2018 року).
Каменський Є.І. інформував, що в останні роки завдяки застосуванню сучасних методів досліджень головного мозку (МРТ, КТ), біохімічних методів і т.д., з’явилися нові дані про механізми виникнення гострої церебральної ішемії, які змінили погляди на стратегію і тактику лікування хворих з гострим ішемічним інсультом. Найбільший вплив зробила концепція «вікна терапевтичних можливостей» (це часовий проміжок в 4 години від моменту початку захворювання, коли при медикаментозному відновленні кровотоку в закупореній тромбом ділянці зміни в головному мозку ще зворотні). Враховуючи данні концепції, особливо зросла роль невідкладних заходів (і перш за все — медикаментозної корекції), спрямованих на вплив на основні механізми ішемічного інсульту в перші години його розвитку.
Лікар назвав провідні напрямки специфічного лікування гострої стадії ішемічного інсульту:
— Реперфузія — відновлення кровотоку в проблемному місці;
— Нейропротекція — свого роду медикаментозна допомога ураженій ділянці мозку впоратися з дефіцитом кровообігу.
Він наголосив, що не слід забувати, що крім боротьби лікарів за успішний результат інсульту існує ще і первинна профілактика (ряд заходів для зниження ризику виникнення інсульту):
1) Це прийом курсу певних груп препаратів (гіпотензивні засоби, засоби, що впливають на згортання крові, холестеринзнижувальні препарати, антиаритміки і ін.). Приймати їх слід за призначенням лікаря (дільничного терапевта, сімейного лікаря, кардіолога, невропатолога).
2) Контроль артеріального тиску. При наявності цукрового діабету контроль рівня цукру крові.
3) Дотримання режиму харчування згідно з відповідною для пацієнта дієти. Перш за все це обмеження кухонної солі.
4) Боротьба з гіподинамією — ведення активного способу життя.
5) Відмова від шкідливих звичок.
Євгеній Ігоревич акцентував увагу мешканців міста на важливості відвідування дільничного лікаря, який при необхідності підбере необхідну схему лікування хронічних захворювань (гіпертонічна хвороба, атеросклероз і ін.), які знаходяться в групі ризику виникнення ішемічного інсульту. Також необхідно обговорювати схему раціонального харчування для кожного пацієнта індивідуально. Катастрофу легше попередити.
Фахівець нагадав про правило самодіагностики «обличчя-мова-кінцівка» — асиметрія обличчя, порушення мови, слабкість в будь-якій кінцівці. При виявленні цих симптомів у себе або оточуючих, негайно звертайтеся за медичною допомогою. Телефон швидкої медичної допомоги — 103. Своєчасно розпочате лікування збільшує шанси на успішне лікування захворювання.

Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради