- Офіційний сайт Павлограда - https://pavlogradmrada.dp.gov.ua -

Вміти надавати першу допомогу повинен кожен

20 листопада 2018 року в Павлограді відбулися чергові практичні заняття по наданню першої долікарняної допомоги для педагогічного колективу Палацу творчості дітей та юнацтва за участі фахівців відокремленого підрозділу Павлоградської станції екстреної медичної допомоги КЗ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»ДОР»: лікаря з медицини невідкладних станів, інструктора з надання невідкладної допомоги Марунчак Владислава Миколайовича та старшого фельдшера Зеленського Юрія Вікторовича.
В наш час вміння надати невідкладну допомогу набуває особливого значення у зв’язку з високим ризиком виникнення надзвичайних ситуацій стихійного, техногенного та соціального характеру, які супроводжуються ураженням людей. Також ці знання необхідні в повсякденному житті: допомога у дорожньо-транспортній пригоді, зупинка кровотечі, переломи кінцівок, запаморочення та інші критичні ситуації.
Саме протягом першої години після настання нещасного випадку надання першої допомоги є найбільш ефективним і дозволяє звести до мінімуму розвиток небезпечних ускладнень. Перша допомога передбачає: швидке звільнення від впливаючого фактора, надання долікарської допомоги, виклик швидкої допомоги або доставка потерпілого до медичного закладу.


Рятування потерпілого у більшості випадків залежить від швидкості та правильності надання першої медичної допомоги. Грамотний виклик допоможе зменшити час прибуття швидкої допомоги та врятувати життя постраждалому, тому треба зібрати необхідну інформацію і чітко відповідати на запитання диспетчера:
— адреса: вулиця, будинок, під’їзд, поверх, код під`їзду чи домофон;
— точна адреса з орієнтирами, як краще потрапити, якщо автомобіль не може проїхати до самого місця надзвичайної події;
— причина виклику, що трапилося? Наприклад: ДТП, людина без свідомості;
— кількість постраждалих;
— прізвище, ім’я, по батькові (якщо відомо), стать (жінка, чоловік, дитина);
— вік, наприклад: дитина приблизно 10 років;
— хто викликав 103 (прохожий, родич, сусід).


Лікар Марунчак В.М. ознайомив присутніх з правилами першого контакту з постраждалим. Він наголосив, що на оцінку стану потерпілого є всього 10 секунд. По-перше, при наданні першої допомоги необхідно враховувати власну безпеку, після — перевірити чи в свідомості потерпілий, послухати його дихання. Якщо дихання відсутнє треба вдатися до необхідних заходів для забезпечення прохідності дихальних шляхів. За допомогою муляжу, лікар показав як це здійснити на практиці.
Фахівці наглядно продемонстрували на муляжі як правильно проводити серцево-легеневу реанімацію та штучне дихання, методи зупинки зовнішньої кровотечі шляхом накладання давлючої пов’язки та джгута. Також розповіли про правила домедичної допомоги при переломах та вивихах кінцівок, ранах, забоях, опіках, потраплянні сторонніх тіл у дихальні шляхи. Вони акцентували увагу на особливостях надання першої допомоги дітям і відповіли на численні запитання працівників закладу про дії при виникненні загрозливих станів для життя.
Педагоги активно брали у заняттях та відпрацьовували свої практичні навички по наданню реанімаційних заходів під час порушення життєво-важливих функцій організму.

Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради