Сонце не завжди корисне
22 квітня 2015 року в шкіряно-венерологічному диспансерному відділенні КЗ «Павлоградська міська лікарня №1»ДОР» проведена прес-конференція в рамках тижневика ранньої діагностики онкозахворювань шкіри.
В роботі прес-конференції взяла участь лікар дерматовенеролог шкіряно-венерологічного диспансерного відділення міської лікарні № 1 Славко Наталія Миколаївна.
Як повідомила фахівець, у 2014 році рак шкіри було виявлено та підтверджено у 42 павлоградців. Наталія Миколаївна розповіла, що захворювання шкіри в основному представлені двома видами раку: меланома та базаліома. Основним фактором, який сприяє виникненню злоякісних новоутворень шкіри, є ультрафіолетове опромінення, точніше, надмірний вплив сонячних променів на шкіру. На думку спеціаліста, на появу новоутворень також може впливати щорічне зменшення товщини озонового шару.
Меланома – один з найнебезпечніших різновидів раку шкіри. Як повідомила дерматовенеролог, новоутворення може з’являтись як на місці вродженого невуса (родимої плями), так і на незміненій шкірі. Зовні це злоякісне новоутворення від звичайної пігментної плями можна відрізнити за рядом зовнішніх ознак: меланома має нерівні краї, нерівномірну пігментацію, може зростати у розмірах. Окрім того, новоутворення може підвищуватись над рівнем шкіри.
За словами спеціаліста, базаліома — також один із різновидів раку шкіри. Виникає на відкритих ділянках шкіри, як правило – на обличчі. Спочатку на шкірі з’являється безболісний вузлик, який не приносить дискомфорту. Але з часом базаліома може перетворитися на виступаючий над поверхнею шкіри грибоподібний вузол, або прорости вниз, при цьому руйнуючи тканини, м’язи, а в запущених випадках – навіть кістки. В 90% це захворювання повністю піддається лікуванню при своєчасному зверненні.
Фахівець переконливо рекомендувала при найменшій підозрі змін на шкірі не панікувати, а терміново звертатися за консультацією у шкіряно-венерологічний диспансер до фахівців.
Якщо меланома може виникати у людини в будь-якому віці, то базаліома у більшості випадків з’являється після 40 років. Найбільшому ризику піддаються люди похилого віку. І лише в дуже рідкісних випадках може з’являтися у дітей та підлітків.
Славко Н.М. розповіла, що найчастіше ризику захворіти на рак шкіри піддаються люди зі світлою шкірою, та з великою кількістю родимих плям на тілі. Таким людям необхідно захищати шкіру одягом, носити капелюхи із широкими полями та користуватися сонцезахисними кремами.
Спеціаліст наголосила, що рак – це не вирок! Якщо у вас є підозри щодо появи виразок, невідомих новоутворень; якщо родимі плями змінили колір, або розмір, чи почали кровоточити – слід не зволікаючи звертатися до лікарів. Виявлений на ранніх стадіях рак – виліковний.
Павлоградський міський центр здоров’я