Місто Павлоград в мережі інтеркультурних міст України з 2011 року, у жовтні 2016 року підписано Меморандум з Радою Європи. У 2018 році було пройдено оцінювання за Індексом Інтеркультурності. Напрямок «Створення сприятливого середовища для інтеркультурної інтеграції представників різних національностей (в рамках Програми «Інтеркультурні міста»)» входить до Концепції інтегрованого розвитку м. Павлограда на період до 2025 року.
Координатор української мережі Інтеркультурних міст, експерт ради Європи — Ксенія Хованова-Рубікондо.
Місцевий координатор заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олена Олександрівна Шуліка.
За час співпраці в даній програмі у місті були створені різноманітні проекти та ініціативи: Молодіжний центр “Позитивний Павлоград”, “Інтеркультурна вітальня”, кіноклуб “Вне проката”, реалізовано спільний україно-шведський проект “Подолання стереотипів — запорука довіри та надії”. До проекту також придналися і “Євроклуб “Європа+” на базі ЗШ №17. Делегації м. Павлограда брали участь у форумах, семінарах, навчальних візитах тощо, організованих Радою Європи та містами української інтеркультурної мережі.
У жовтні 2018 року Павлоград у рамках спільного Гранту з Радою Європи проводив семінар щодо розробки ІСС Стратегії для міст української мережі та за участю експерта Ради Європи, координатора національної мережі інтеркультурних міст Ксенії Хованової-Рубікондо. У 2020 році згідно з вимогами карантину за підтримки Ради Європи були організовані та проведені гутірка «Вплив економічної кризи після COVID-19 на життя національностей та внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території м. Павлограда» та 4 тренінги з ІСС Компетентності в рамках реалізації міжконтинентального проекту «Впровадження та залучення культурного розмаїття на міжнародному рівні».
Для нашого міста, в якому мешкають представники більш ніж 30 національностей, дуже важливо враховувати ідентичність кожної нації та їх успішну інтеграцію в життя громади. Представники інших національностей входять до складу Павлоградської міської ради, Громадської та Молодіжної рад, успішно реалізовують себе, як в професійному, так і в громадському та культурному житті громади. Представники різних національних осередків є активними учасниками міських заходів, фестивалів, конкурсів, акцій тощо. Однією з активних та яскравих практик плідної взаємодії є співпраця з ромською громадою. Традиційним щороку стало проведення фестивалю до Міжнародного дня ромів, фестивалю інтернаціональних культур у рамках відзначення Дня міста тощо.
Також одним із напрямків співпраці в Програмі «Інтеркультурні міста» є інтеграція ВПО – переселенців із зони АТО, представники яких активно беруть участь у житті міста, ініціюючи різноманітні програми та проекти. Так, на базі Павлоградської централізованої бібліотечної системи реалізовуються проекти: «Відкритий простір» арт-територія «Всі свої» для соціальних, юридичних, культурних та освітніх заходів, а також надання юридичної та психологічної допомоги тимчасово переміщеним особам та їх дітям; «Взаємодія — КРОК ДО ДІЙ», «Ком’юніті-центр «Захоплені життям».
Протягом діяльності в Програмі «Інтеркультурні міста» відбулися поїздки з обміну досвідом до різних країн світу: Страсбург (Франція), Тенерифе (Іспанія), Люблін (Польща), Ботчирка (Швеція) тощо.
Успішна інтеграція кожної народності у життя міста, збереження ідентичності кожної національної культури, повага та толерантність один до одного і є запорука щасливої громади в європейському, світовому просторі.