14 червня – Всесвітній День донора
11 червня 2014 року проведена прес-конференція до Всесвітнього Дня донора, який у всьому світі відзначається 14 червня .
По всій земній кулі щодня вмирають пацієнти, яким вчасно і в належній кількості не була перелита донорська кров, тому метою проведення Дня Донора є показати простим людям, що їх кров необхідна для порятунку життя тисяч і тисяч хворих, іншими словами подарувати хворій людині життя! Адже слово донор (donare) в перекладі з латинської означає Дарувати.
Тема кампанії цього року — «Спасибі за порятунок мого життя».
У роботі прес-конференції взяла участь фахівці КЗ «Павлоградський пологовий будинок» в.о. зав. відділенням трансфузіології Авраменко Сергій Леонідович та заступник головного лікаря з медичної частини Калініна Наталія Валентинівна. Вони повідомили, що відділення трансфузіології повністю забезпечує лікувально-профілактичні заклади м. Павлограда та павлоградського регіону компонентами донорської крові. Взяття донорської крові, її переробка на компоненти, забезпечення нею лікувально-профілактичних закладів регламентується Законом України «Про донорство крові та її компонентів».
Фахівці наголосили на тому, що здача донорської крові є абсолютно безпечною маніпуляцією і для здорової людини абсолютно не шкідлива. Після кожної здачі крові в донора йде оновлення клітин — кістковий мозок продукує молоді, більш активні еритроцити, лейкоцити, тромбоцити. За 60 днів повністю відтворюється склад крові, що сприяє тому, що організм донора підтримує здорові функціональні властивості, тому донорську кров можна здавати кожні два місяці.
За 2014 рік відділенням трансфузіології було заготовлено 1390,9 літрів крові, за п’ять місяців 2015 майже 500 літрів крові.
Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надає йому пільги. В день здавання крові або її компонентів донор звільняється від роботи на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку.
Після кожного дня здачі крові або її компонентів донору надається додатковий день відпочинку із збереженням середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднаний до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня здачі крові або її компонентів.
Донорам, що здали безоплатно кров у кількості 40 максимально допустимих доз , присвоюється звання «Почесний донор України». Ці донори мають додаткові пільги – збільшення пенсії , пільгове забезпечення компонентами та препаратами крові , позачергове обслуговування в лікувальних закладах та інші.
У 2014 році звання «Почесний донор України» присвоєно шести донорам, в 2015 році звання присвоєно двом донорам і ще на двох направлені відповідні документи в ДОСПК (Дніпропетровську обласну станцію переливання крові).
Фахівці повідомили журналістам, що донором може бути практично будь-яка здорова людина віком від 18 до 60 років (з вагою більше ніж 50 кг), якщо вона не має протипоказань (СНІД, ВІЛ-інфекції, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз).
Для того щоб здати кров, донору, або людині, яка вирішила стати донором, необхідно бути здоровим і звернутися до відділення трансфузіології з оригіналом паспорта. В день дачі крові також необхідно дотримуватися деяких умов:
• за 48 годин до здачі крові необхідно не вживати алкоголь
• за 24 години не рекомендується приймати жирну, гостру, копчену або смажену їжу, не зловживати молочними продуктами, маслом і яйцями.
• не слід здавати кров натщесерце! Можна поснідати вареними крупами на воді, макаронами без масла, овочами, фруктами. Обов’язково випити солодкий чай, компот або мінеральну воду.
• протягом години до здачі крові варто відмовитися від цигарок.
Прийшовши до відділення трансфузіології, Ви заповнюєте анкету, пройдете оперативний медичний огляд, який включає в себе огляд терапевтом та експрес-аналіз крові. Після допуску до здачі крові Вам запропонують солодкий чай з печивом. Здача крові триває приблизно 10-15 хвилин, протягом яких Ви здасте 350-450 мл крові, залежно від показань терапевта. Після цього Ви отримаєте необхідні довідки, пам’ятку про здачу крові, а також компенсацію на харчування донорів.
Після здачі крові необхідно відпочити, бажано виключити в цей день фізичні перевантаження. Протягом двох діб після донорства крові, для відновлення її складу, важливо регулярно харчуватися і пити більше рідини. Повне відновлення відбудеться протягом 30-40 днів.
Медичний персонал відділення трансфузіології закликаює мешканців регіону не залишатися осторонь чужої біди і здати кров заради порятунку чийогось життя. Пацієнти дивляться на донора з благанням про допомогу і надією.
Відділення трансфузіології знаходиться за адресою: м Павлоград вул. Шевченка, 102.
Телефон для довідок: 4-29-30 або 095-068-58-17. Час прийому донорів з понеділка по четвер з 8.00 до 10.00 з паспортом та пропискою в Дніпропетровській області.
Павлоградський міський центр здоров’я