Ускладненням цукрового діабету можна запобігти
5 листопада 2015 року в Павлоградському міському центрі здоров’я проведено круглий стіл до Всесвітнього дня діабету. У роботі круглого столу взяли участь головний фахівець з ендокринології відділу охорони здоров’я Павлоградської міської ради Геращенко О.І., лікар-ендокринолог міської №1 Гордієвська В.І. та лікар ендокринолог міської лікарні № 4 Покусай Л.О.
Фахівці говорили про те, що цукровий діабет визнаний в усьому світі соціально небезпечною хворобою, яка розповсюджується швидкими темпами в усіх країнах світу, в тому числі і в Україні. Тому підтримка активної життєвої позиції хворих на цукровий діабет є одним з найважливіших завдань сучасної медицини.
В м. Павлограді станом за 9 мес. 2015 року спостерігаються 3748 хворих на цукровий діабет (414,25 на 10 000 нас.), за 9 мес. 2014 року — 3563 хворих, що складало 392,1 на 10 000 нас.
Обласний показник за 2014 рік — 361,7 на 10 000 нас.
Із них 859 пацієнтів отримують інсулінотерапію (в 2014 году — 788).
За оцінками спеціалістів реальна кількість хворих у 3-4 рази перевищує офіційну статистику, багато людей не знають про свою хворобу, а тому часто цукровий діабет виявляється в запущеній формі, що значно впливає на частоту ускладнень та ефективність лікування.
Лікарі-ендокринологи розповіли про фактори ризику виникнення цукрового діабету такі як: нервові емоціональні перенапруження, спадкова схильність, вживання великої кількості тваринних жирів і вуглеводів, ожиріння, вірусні інфекції, особливо краснуха, вітряна віспа, епідемічний паротит та грип.
Акцентували увагу мешканців міста на основних симптомах захворювання, які повинні змусити людину звернутись за медичною допомогою, такі як: постійне відчуття голоду, спраги, значне сечовиділення, незалежно від часу доби, схуднення або збільшення маси тіла, свербіж шкіри та слизових оболонок, оніміння та біль в ногах, судоми, погіршення зору, втома, слабкість у м’язах та ін.
Фахівці звернули увагу хворих на цукровий діабет, що вони мають можливість отримувати консультативну допомогу у лікарів-терапевтів та сімейних лікарів за місцем проживання. Наголосили на важливості дотримання рекомендацій лікаря, порадили ні в якому разі не займатись самолікуванням та підкреслили важливість тісної співпраці пацієнта з лікарем, щоб керувати діабетом та постійно утримувати рівень глюкози в крові якомога ближче до норми.
Спеціалісти пріоритетним напрямком попередження ускладнень цукрового діабету вважають дотримання індивідуально підібраної дієти, помірних фізичних навантажень, тому що ігнорування рекомендацій лікаря призводить до ускладнень захворювання.
У першу чергу при діабеті уражаються дрібні судини і нерви, що призводить до розвитку полінейропатії (пошкодження нервових волокон), нефропатії (ураження нирок), ретинопатії (ураження судин сітківки) та синдрому діабетичної стопи.
Для раннього виявлення діабету після 40 років потрібно раз на рік обстежуватися у сімейного лікаря. Навіть при невеликому збільшенні рівня цукру в крові необхідно подовжити обстеження та, за потреби, розпочати лікування. Досягнення сучасної медицини дозволяють попередити чисельні ускладнення цієї хвороби.
Цукровий діабет — це спосіб життя. При повноцінному самоконтролі, підтримці оточуючих, і звичайно тісному контакті з лікарем хворі живуть повноцінним життям.
Павлоградський міський центр здоров’я