2 березня 2017 року до Всесвітнього дня захворювання нирок в КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ДОР» було проведено прес-конференція за участю зав. відділенням гемодіалізу, міського лікаря-нефролога лікарні Каменської Юлії Володимирівни.
Фахівець повідомила журналістам про те, що метою проведення заходів до Всесвітнього дня захворювання нирок є звернення уваги суспільства на існування серйозної проблеми, пов’язаної з ураженням нирок, а також необхідність інформувати і мотивувати людей піклуватися про своє здоров’я. У 2017 році Всесвітній день захворювання нирок відбудеться 9 березня і присвячений актуальній темі: «Хвороба нирок та ожиріння».
Каменська Ю.В. розповіла про те, що за останні десятиліття ожиріння стало однією з актуальних проблем світової охорони здоров’я. Відомо, що при ожирінні збільшується ймовірність розвитку таких захворювань як цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, серцево-судинні порушення. Багато в чому хвороби нирок при ожирінні обумовлені такими факторами ризику як гіпертонія, інсулінорезистентність, дисліпідемія, але крім того, саме по собі ожиріння (поза інших негативних факторів) негативно впливає на ниркову гемодинаміку. Варто відзначити, що зайва жирова тканина є не тільки баластом для організму, що робить навантаження на ряд органів і систем. Жирова тканина має ендокринні властивості, виробляючи ряд специфічних речовин.
Абдомінальне ожиріння є одним з компонентів метаболічного синдрому. При абдомінальному ожирінні, звичайно, в крові підвищується рівень гормону глюкагону, який пошкоджує мембрани ниркових клубочків, внаслідок чого істотно підвищується виведення білка альбуміну з сечею.
Що стосується гіпертензії — то при високому тиску збільшується реабсорбція натрію в ниркових канальцях, їх об’ємне розширення. Все це поступово призводить до дисфункції нефронів. Надмірне накопичення жирової тканини негативно впливає на функцію нирок, оскільки жир, який локалізується навколо кровоносних судин, виробляє ряд специфічних компонентів, що знижують тонус судин.
На сьогоднішній день ще не розроблені специфічні методики лікування ниркових захворювань, пов’язаних з ожирінням. На даний момент стратегія лікування таких порушень в першу чергу базується на усуненні супутніх захворювань, які можуть сприяти розвитку порушень в роботі нирок. При наявності у пацієнта метаболічного синдрому проводяться лікувальні заходи по зниженню ваги, в тому числі і немедикаментозні (дієта, фізичні навантаження).
Лікар зауважила, що низькобілкова дієта, голодування або істотні обмеження у вживанні рідини можуть призвести до виснаження, тому дієта повинна складатися в індивідуальному порядку для кожного пацієнта, враховуючи дані його аналізів і фізичні особливості. При ожирінні слід різко обмежити вживання солі.
На базі КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ДОР» працює відділення гемодіалізу, яке обладнане 4 апаратами («штучна нирка»). Пацієнти в термінальній стадії захворювання мають можливість отримувати спеціалізовану допомогу. В нашому місті таку допомогу отримують 16 пацієнтів.
Каменська Ю.В. порадила мешканцям міста та регіону, при наявності симптомів, які можуть свідчити про захворювання нирок, звернутись до сімейних лікарів та лікаря-нефролога КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ДОР».
В багатьох випадках своєчасна діагностика та адекватне лікування дозволяють попередити хронізацію процесу та звести до мінімуму ускладнення.
Кабінет пропаганди медичних знань
КЗ «ЦПМСД м. Павлограда» ПМР