21 вересня 2017 року в актовій залі КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ДОР» було проведено прес-конференцію на тему: «Не збирайте та не вживайте дикорослі гриби та рослини».
В роботі прес-конференції взяли участь лікар із загальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Павлоградського центру лабораторних досліджень Старішко Людмила Іванівна та міський анестезіолог Арутюнян Юрій Володимирович.
Старішко Л.І. розповіла, що за останні роки реєструється велика кількість нещасних випадків від вживання в їжу дикорослих грибів. При сприятливих погодних умовах (досить тепло і дощі) в лікувально-профілактичні заклади України звертається до 200 чоловік в рік. Смертність при отруєннях грибами становить від 2% до 5%.
Згідно статистичних даних, 87% від загальної кількості отруєнь – це отруєння свіжими дикорослими грибами; 13% – отруєння консервованими, сушеними та солоними грибами. На Дніпропетровщині за 2016 рік було зареєстровано всього 14 випадків отруєння грибами (у тому числі 2 дітей), з яких один – смертельний. За поточний рік – всього два випадки з трьома постраждалими. Зокрема, у місті Павлограді на сьогоднішній день зареєстровано один випадок отруєння грибами при якому діагноз був знятий. У 2016 році – 4 випадки (у 2-х постраждалих діагноз було знято).
Лікар повідомила, що отруєння грибами, як правило, сезонне: в кінці літа та на початку осені. На території України росте понад 3,5 тис. видів дикорослих грибів. З них за статистикою 80 видів — отруйних і 20-25 видів — смертельно-небезпечних. Там де ростуть їстівні гриби, завжди існують і їх «отруйні двійники». До таких відносяться пластинчасті гриби — печериця, тигрова рядовка, мухомор, бліда поганка, строчок, павутинник, несправжні опеньки, несправжні дощовики та інші.
Арутюнян Ю.В. інформував журналістів про основні причини отруєнь та звернувся з проханням до людей не збирати та не вживати дикорослі гриби. А дітям до 5 років не давати взагалі грибів ні дикорослих, ні з полиць магазинів, тому що вони мають ще недосконалу система травлення. Харчове отруєння можуть викликати, як дикорослі гриби так і вирощені в штучних умовах.
Гриби дуже важко перетравлюються в шлунку, так як містять в 2-рази більше білка, ніж інші продукти, тому вони протипоказана дітям, людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, людям похилого віку. Вживання грибів може спровокувати загострення хронічного захворювання.
Лікар звернув увагу на те, що гриби беруть поживні речовини з ґрунту, в якому можуть бути ядохімікати, якими обробляють поля, солі важких металів, нітрати та інші небезпечні для людини речовини. Доведено, що вміст отрути в грибах непостійний – її кількість може змінюватися від погоди, клімату, умов зростання. Антидотів при отруєнні грибами не існує.
Навіть після довготривалого лікування при тяжкому випадку отруєння грибами, печінка людини ніколи не відновиться, її запалення набуде хронічного стану з можливим розвитком цирозу. Також саме лікування є доволі дорогим (від 5 000 грн. до 50 000 грн.), тому краще виключити гриби із свого щоденного раціону зовсім.
Фахівці наголосили на тому, що при перших ознаках отруєння грибами (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі) необхідно в терміновому порядку звернутися до лікаря або викликати «швидку допомогу».
Кабінет пропаганди медичних знань
КЗ «ЦПМСД м. Павлограда»ПМР»