Відділ культури Павлоградської міської ради здійснює свою діяльність на підставі положення про відділ, затвердженого рішенням міської ради від 19.11.2013 року № 1053-38/VІ, “Міської програми розвитку культури та збереження об’єктів культурної спадщини м. Павлограда на 2015-2020 роки”. Діяльність галузі у 2017 році здійснювали: комунальна бюджетна установа “Міський культурно-дозвільницький центр, комунальний заклад Павлоградський драматичний театр ім. Б. Захави, комунальний заклад “Павлоградська міська централізована бібліотечна система”, комунальний заклад “Павлоградський історико-краєзнавчий музей”, комунальний заклад “Початковий спеціалізований музичний навчальний заклад “Дитячі музичні школи №1,2,3”.
За 2017 рік на фінансування закладів культури було використано коштів у сумі 25226,3 тис.грн., з них:
— на проведення культурно-міських заходів, фестивалів, конкурсів — 485,7тис.грн;
— на проведення ремонтних робіт (КЕКВ — 3132) – 468,3 тис.грн;
— на придбання предметів довгострокового користування (КЕВК — 3110)— 180,6тис.грн.
Протягом 2017 року організовані та проведені наступні культурно-мистецькі заходи:
— 250 державних, календарних свят, культурно-мистецьких заходів;
— 23 міських та відкритих фестивалів, виставок-ярмарків, конкурсів, серед яких: міський фестиваль класичної музики, “Пісенний Дивоцвіт”, “Мелодії шахтарської душі”, “Павлоград збирає друзів”, фестиваль ветеранської пісні, “Різдвяна зірочка”, “Зимові візерунки”, фестиваль молодих інвалідів “Поклик серця та душі” та інш.;
— 27 культурних заходів історико-патріотичного напрямку;
— 30 заходів з організації дозвілля дітей та молоді (з травня по серпень щосуботи у дитячому парку проходили дитячі ігрові програми вихідного дня та щодня під час зимових канікул);
— цикл заходів, присвячених Дню пам’яті та примирення і Дню перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;
— цикл заходів, присвячених святкуванню Дня міста;
— цикл новорічно-різдвяних свят.
Близько 1,5 тис. вихованців дитячих творчих та аматорських колективів взяли участь у 50 міжнародних, всеукраїнських та обласних фестивалях-конкурсах.
Протягом 2017 року закладами культури створювалися сприятливі умови для розвитку культурних і творчих ініціатив.
В Міському культурно-дозвільницькому центрі працюють 41 клубне формування, з них 26 колективи художньої творчості, 15 любительських об’єднань, клубів за інтересами, центрів, загальна чисельність учасників клубних формувань 1257 чоловік. З них для дітей — 15 колективів (542 чол). Серед аматорських колективів мають звання 6 “народних” та 9 “зразкових”. У 2017 році в рамках святкування міста було нагороджено відзнакою “Гордість Павлограда” — зразковий клуб з акробатичного рок-н-ролу “Восторг”.
У дитячих музичних школах міста за 8-ма напрямками навчається 880 дітей, з них безкоштовно навчаються — 142 дитини пільгових категорій. У Дитячій музичній школі №1 в 2017 році працюють 4 групи образотворчого мистецтва на основі самоокупності, в яких навчається 56 дітей.
Павлоградський драматичний театр ім. Б.Захави в цьому році відкрив 43 театральний сезон. Протягом року театр представив 80 вистав, які відвідали більше 8 тис. глядачів. Репертуар театру оновився 5 виставами. Це вистава Н.Тубальцевої “Золотий поріг”, Ів Жаніак “Месье Амилькар платит”, Л.Корсунський “Незамужняя женщина” та 2 дитячі вистави “Ковалі щастя”, “Божья коровка спасает мир”.
Павлоградським історико-краєзнавчим музеєм було обслуговано 45,0 тис. чол. та проведено 530 екскурсій. У фонди музею надійшло від мешканців міста 450 експонатів основного фонду, загальна кількість предметів основного фонду 50165 одиниць, науково — допоміжного — 3623 од. Всього фондів в музеї — 53788 од.
Бібліотеки Павлоградської міської ЦБС працювати в рамках «Концепції розвитку бібліотек сімейного читання» та користуються попитом. В 2017 році зареєстровано 21,9 тисяча користувачів бібліотек. Бібліотечний фонд Павлоградської міської ЦБС склав 144811 екз.
У 2017 році м. Павлоград продовжив співпрацювати в рамках програми “Інтеркультурні міста”, яка об’єднує 121 місто світу, 6 з яких — українські (Луцьк, Суми, Павлоград, Мелітополь, Вінниця та Одеса).
У вересні Павлоград відвідали експерти Інтеркультурної Програми Ради Європи «Інтеркультурні міста». Головною метою їхнього візиту було визначення індексу інтеркультурності Павлограда.
Заклади культури у 2017р. здобули перемоги в конкурсі «Місто власними руками» з проектами: “Ремонт водопровідних та каналізаційних мереж в приміщенні МКДЦ за адресою вул. Полтавська, 96”; “Інноваційна технічна майстерня в приміщенні МКДЦ”; “Організація та побудова етнографічного куточку під відкритим небом “Українська гостинна садиба” Павлоградського історико-краєзнавчого музею. Централізованою бібліотечною системою за програмою Уряду Нидерландів «Спеціальна ініціатива «України» напрямок «Підтримка органів місцевого самоврядування України» реалізовано проект «Створення АРТ-території «Всі свої» (200 тис. грн) та проект «Взаємодія – крок до дій» за програмою «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні» (232 тис. грн) у спвпраці з Міжнародної організації з міграції (МОМ).
Також одним із актуальних та пріоритетних питань, які координує відділ культури є забезпечення належної реалізації державної політики у сфері охорони культурної спадщини та збереження і охорона пам’ятників історії та архітектури м.Павлограда. У м. Павлограді налічується 69 об’єктів культурної спадщини, із них 37 знаходяться на державному обліку (26 — пам’ятки історії та 11 — пам’ятки архітектури, 17 — щойно виявлені пам’ятки архітектури). Станом на 01 січня 2018 року із 26 пам’яток історії: 25 пам’яток мають балансоутримувачів, визначено грошову вартість 16 пам’яток, в даний час ведеться робота по оновленню охоронних договорів; із 11 пам’яток архітектури — 11 памяток мають балансоутримувачів (або власників), укладені охоронні договори.