22 лютого 2018 року у актовій залі КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» ПМР» відбулась прес-конференція на тему: «Бережіть зір – найцінніший дар природи. Аналіз захворюваності органів зору». У заході взяла участь міський офтальмолог Колос Неля Антонівна.
Орган зору є найважливішим знаряддям пізнання зовнішнього світу. Основна інформація про навколишню дійсність надходить в мозок саме через цей аналізатор. Існує ряд захворювань, яка не загрожує смертю, але позбавляють людину радості сприймати світ сонця і фарб. І тоді на допомогу приходить область науки — офтальмологія.
Зоровий аналізатор складається з безпосередньо очного яблука, провідних шляхів і відділів кори головного мозку, що відповідають за формування зорових образів. Лікар-офтальмолог назвала ряд різноманітних факторів, що можуть стати причиною зниження зору: вроджена патологія органу зору, аномалії рефракції, глаукома, катаракта, вікова макулодистрофія, захворювання сітчастої оболонки, запальні захворювання очей, травми.
Найбільш серйозними захворюваннями, які найчастіше призводять до зниження зору, а іноді і до сліпоти, є глаукома, катаракта та вікова макулодистрофія.
Колос Н.А. повідомила журналістам, що глаукома – це група захворювань, які характеризуються періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим порушенням поля зору і атрофією диску зорового нерву, що в кінцевому підсумку призводить до зниження або втрати зору. Цей процес незворотний.
У Павлограді на диспансерному обліку перебуває 587 осіб з глаукомою. Вперше виявлено 56 хворих (в 2016 – 46). Проведено 17914 тонометрій. Проліковано стаціонарно 121 особа. Поширеність глаукоми по м. Павлограду – 73,5 на 10 тис. нас., виявляємість – 6,4 на 10 тис. нас. У 2017 році виявляємість зросла на 20%.
Катаракта – хвороба очей при якій відбувається порушення прозорості кришталика, що веде до зниження гостроти зору. При катаракті відбувається поступове заміщення водорозчинних білків на водонерозчинні, що викликає запалення і набряк кришталика. Захворювання має хронічний прогресуючий характер. Помутніння кришталика – явище незворотне.
Причини захворювання: природні вікові зміни, травми ока (механічні та хімічні) і ряд очних хвороб (глаукома, короткозорість), несприятлива екологія, ультрафіолетове або променеве опромінення, отруєння токсичними препаратами, куріння. Лікування катаракти тільки хірургічне.
Розповсюдженість катаракти в місті Павлоград сладає 49,2 на 10 тис. нас., з них 25,0 – оперовані випадки катаракти.
Як повідомила лікар, захворювання сітківки можуть бути викликані різними причинами, такими як: інфекції (туберкульоз, сифіліс, токсоплазмол, вірусні захворювання, паразити), інфекційно-алергічні процеси в сітківці (ревматизм, колагеноз), травми головного мозку/очей, отруєння, стреси, алергічні реакції, хвороби крові. Цей діагноз ставиться на підставі візометрії, огляду очного дна за допомогою спеціальних інструментів. Додатково використовують УЗД, ангіографію сітчатки. Також необхідні консультації суміжних фахівців: терапевта, ендокринолога, невропатолога та ін. Лікування залежить від конкретного захворювання.
На диспансерному обліку із захворюваннями сітківки в 2017 році знаходилось 339 чол.(38,5 на 10 тис. нас.), в тому числі з діабетичною ретинопатією – 210 (23,9 на 10 тис. нас.), відшаруванням сітківки – 80 (9,0 на 10 тис. нас.).
З травмами органу зору за 2017 рік у поліклінічне відділення звернулися 341 чол., з них 7 випадків виробничих травм, 3 людини стали інвалідами.
Колос Неля Антонівна запросила мешканців міста відвідати лікарів-офтальмологів та отримати консультативну допомогу, особливо це стосується тих, хто має спадкові та хронічні захворювання та кому вже виповнилося 40 років. Хворим на глаукому порадила своєчасно відвідувати фахівців лікувально-профілактичних закладів міста.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради
Кабінет пропаганди медичних знань
КЗ «ЦПМСД м. Павлограда» ПМР»