Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі — Закон № 796) визначає гарантії і пільги у сфері відпусток. Вид відпустки та порядок її надання залежать від статусу постраждалого.
Види відпусток за Законом № 796:
1) додаткова оплачувана відпустка постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорії;
2) додаткова оплачувана відпустка батькам дитини з інвалідністю, пов’язаною з Чорнобильською катастрофою;
3) відпустка без збереження зарплати постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що проживає в зоні гарантованого (добровільного) відселення та має неповнолітню дитину;
4) щорічна основна відпустка працівникам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Про відпустки видів 2-4 — розповімо в наступних номерах.
Щоб отримати компенсацію, надайте розрахункові дані до уповноваженого органу (крім м. Києва) ради (п. 4, 5 Порядку № 936).
Держава компенсує роботодавцю кошти на чорнобильську відпустку протягом бюджетного року.
Видатки на оплату пільг та компенсацій, передбачених Законом № 796, здійснюють в межах бюджетних призначень, передбачених головному розпоряднику бюджетних коштів у законі про Державний бюджет України на відповідний рік (Порядок № 936).
Надавати у поточному році чорнобильську відпустку за минулий рік — неправомірно. Закон № 796 не містить норми, що уможливлює перенесення чорнобильської відпустки на наступний рік.
Приклад. Працівник не скористався правом на чорнобильську відпустку в 2017 році. Надати у 2018 році дві відпустки — за 2017 і 2018 роки — не можна. Відпустка за 2017 рік «згоріла».