9 серпня 2018 року в актовій залі КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» ПМР» було проведено прес-конференцію на тему: «Тиждень підтримки грудного вигодовування».
У роботі прес-конференції взяли участь головний лікар КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» ПМР» Дуднікова Олена Іванівна, лікар-неонатолог відділення новонароджених КЗ «Павлоградський пологовий будинок» ДОР» Михайленко Оксана Анатоліївна та завідуюча дитячим відділенням КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» ДОР» Кошелєва Наталія Костянтинівна.
Дуднікова Олена Іванівна розповіла журналістам про те, що головним завданням цього заходу є поширення інформації щодо переваг та впливу грудного вигодовування на досягнення цілей сталого розвитку, такі як подолання бідності, зменшення дитячої смертності, поліпшення здоров’я матерів. У 2018 році Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться під девізом: «Годування грудьми – основа життя» і направлений на висвітлення розвитку Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» в Україні.
Головний лікар інформувала, що грудне молоко забезпечує дитину всіма поживними речовинами, які йому потрібні в перші 6 місяців життя. Крім того в ньому містяться поживні речовини, які задовольняють унікальні потреби маленької людини – незамінни полі ненасичені жирні кислоти, молочні білки і залізо в легко засвоюваній формі. Грудне молоко також містить імунологічні і біологічно активні речовини, яких немає в дитячих сумішах. Материнське молоко – джерело поживних речовин, важливих для здорового росту і розвитку дітей.
Олена Іванівна акцентувала увагу, що в амбулаторіях Центру первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда після впровадження медичної реформи збереглись кабінети здорової дитини, які є методичним центром з питань розвитку, виховання здорової дитини. Медичні працівники кабінету забезпечують впровадження принципів грудного вигодовування і проводять індивідуальні та колективні бесіди з батьками дітей, передусім раннього віку (до 3-х років) з питань виховання, оздоровлення, загартування, організації режиму дня, віковим комплексам масажу, гімнастики та ін.
Михайленко Оксана Анатоліївна повідомила, що за І півріччя 2018 року у місті Павлограді з 641 новонароджених 612 дітей перебували виключно на грудному вигодовуванні, що складає 95,4%.
Дніпропетровська область займає третє місце в Україні за кількістю закладів, що сертифіковані на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини» — це 100% родопомічних та дитячих закладів області; 100% дітей народжується в закладах, що сертифіковано на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини». Такий почесний статус надається закладу, в якому діти з перших хвилин після народження потрапляють в обійми мами і більше не розлучаються.
Лікар-неонатолог наголосила, що материнське молоко дуже важливе для будь-якої здорової дитини, а для хворого малюка воно безцінне. Грудне молоко легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини, захищає малюка від різних інфекцій, алергій, сприяє формуванню власної системи імунітету, забезпечує здорові ріст і розвиток немовляти.
Фахівець інформувала, що у клініко-діагностичному відділенні Павлоградського пологового будинку майбутня мама має можливість безкоштовно пройти навчання у «Школі відповідального батьківства» (каб.216).
Завідуюча дитячим відділенням КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» ДОР» Кошелєва Наталія Костянтинівна торкнулась теми годування грудьми під час хвороби матерів. Вона запевнила, що зазвичай причин для відказу від грудного вигодовування немає і для дитини значно небезпечніше переходити на штучне вигодовування. Годувати грудьми забороняється лише в рідких випадках, коли жінка хворіє на відкриту форму туберкульозу, ВІЛ/СНІД, сифіліс, правець, ботулізм, злоякісні новоутворення, особливо небезпечні інфекції, тяжкі хронічні захворювання та гострі психічні захворювання. При звичайній простуді достатньо одягти захисну маску, щоб не заразити дитину. Як відмітила лікар, для боротьби з будь-якою інфекцією організм виробляє унікальні захисні антитіла – імуноглобуліни, які під час хвороби проникають у грудне молоко і захищають дитину. Але обов’язково необхідно проконсультуватись з лікарем. Існує ряд медичних препаратів, що знижують лактацію, тому необхідно уникати їх прийому.
Лікарі інформували, що існують групи підтримки грудного вигодовування до яких входять жінки, які годують грудьми від року до двох і мають позитивний досвід, де можна отримати підтримку та практичні поради навіть по телефону. Списки цих телефонів знаходяться у «Школі відповідального батьківства» клініко-діагностичного відділення або у відділенні новонароджених КЗ «Павлоградський пологовий будинок» ДОР», а також їх можна отримати у свого сімейного лікаря в кожній амбулаторії міста.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради
Кабінет пропаганди медичних знань
КЗ «ЦПМСД м. Павлограда» ПМР