26 жовтня 2018 року на базі КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» відбулась прес-конференція на тему: «29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом». З журналістами місцевих засобів масової інформації спілкувались завідуюча амбулаторії ЗПСМ №1 Мацко Галина Іванівна та міський ангіоневролог Ременчус Олена Іонас-Альбертасівна.
Мацко Г.І. акцентувала увагу присутніх на тому, що гіпертонічна хвороба є одним із основних факторів ризику виникнення таких тяжких ускладнень, як інсульт та інфаркт. Вона зробила акцент на необхідність своєчасного проходження обстеження у лікаря, тому що раннє виявлення та постійне лікування артеріальної гіпертонії сприяє попередженню прогресування захворювання та розвитку ускладнень.
Лікар повідомила, що за 9 місяців 2018 року на обліку у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» перебуває 31 400 чоловік з гіпертонічною хворобою (зі 100 людей – 31 хворий), нових випадків – 886. У порівнянні з минулим роком, за аналогічний період на обліку в амбулаторіях міста перебувало 31 000 чоловік, з яких 1000 – нові випадки захворювання на гіпертонічну хворобу.
Галина Іванівна зауважила, що в нашому місті діє соціальна програма «Доступні ліки», яка полягає у відшкодуванні вартості лікарських засобів особам, які перебувають на амбулаторному лікуванні із захворюваннями серцево-судинної системи, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу. Подібні дії допомагають залучити хворих до активного лікування цих захворювань.
Фахівець розповіла мешканцям міста про фактори ризику виникнення серцево-судинних захворювань та артеріальної гіпертензії та надала поради, як запобігти захворюванням:
— Відмовитись від куріння; — Не зловживати алкоголем;
— Підтримувати активний спосіб життя; — Стежити за рівнем холестерину;
— Берегти психічне здоров’я та уникати стресів; — Слідкувати за масою тіла;
— Раціонально харчуватись; — Постійно приймати ліки
— Регулярно вимірювати артеріальний тиск; при гіпертонічній хворобі.
Ременчус О.І-А. повідомила що за даними ВООЗ, щорічно в світі помирає від захворювань системи кровообігу 17 млн. людей, що становить 30% від всіх випадків смерті. Як і для багатьох країн цереброваскулярні захворювання (ЦВЗ) для України є найбільш гострими медико-біологічним та соціальними проблемами. Ці хвороби займають перше місце в структурі загальної захворюваності, вони є основною причиною інвалідності та визначають тривалість і якість життя населення країни. Провідне місце серед захворювань системи кровообігу займають судинні захворювання головного мозку. Розповсюдженість ЦВЗ по місту Павлограду за 6 місяців 2018 року склала 700,0 на 10 тис. населення, ЦВЗ з гіпертонічною хворобою – 513,9 на 10 тис. населення, інсультів – 22,0 на 10 тис. населення, інсультів з гіпертонічною хворобою – 20,8 на 10 тис. населення.
Лікарі звернулись до мешканців міста з проханням при перших ознаках гострого порушення мозкового кровообігу, таких як нестерпний головний біль, порушення мови, зору, координації руху, втрата чутливості на обличчі або кінцівках, терміново викликати швидку медичну допомогу. Міська лікарня № 4 є центром по наданню екстреної та невідкладної допомоги де створені всі умови для діагностики мозкових інсультів на ранньому етапі (працює комп’ютерний томограф). При своєчасному зверненні є можливість ефективно застосувати сучасні методики лікування. Системна тромболітична терапія може бути ефективною тільки у перші 3-4 години від початку захворювання.
У лікувальних закладах нашого міста завжди є можливість обстежитися для виявлення факторів ризику захворювання (провести контроль артеріального тиску, визначити рівень глюкози в крові, здати кров на ліпідний комплекс, коагулограму) з подальшим прийняттям профілактичних заходів.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради