19 вересня 2019 року в актовій залі КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлограда» (вул. Соборна,115) відбувся семінар-тренінг для медичних сестер шкіл та ДДЗ до Всесвітнього дня надання першої медичної допомоги на тему: «Вміти надавати першу медичну допомогу повинен кожен».
Семінар-тренінг було проведено старшим фельдшером з медицини невідкладних станів Павлоградської станції екстреної медичної допомоги КЗ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»ДОР» Зеленським Юрієм Вікторовичем та фельдшером з медицини невідкладних станів Павлоградської станції екстреної медичної допомоги КЗ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»ДОР» Ніконець Каріною Сергіївною.
Зеленський Ю.В. розповів всім присутнім про те, що бригади Павлоградської станції екстреної медичної допомоги постійно удосконалюють свої навички, беруть участь в регіональних та обласних змаганнях. В цьому році лікар з медицини невідкладних станів Марунчак В.М. разом із ізраїльським спеціалістом провели підготовку команди до 10 ювілейного чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги у Дніпрі, при сприянні Департаменту охорони здоров’я обласної держадміністрації. Ізраїль вже ввів злагоджену систему підготовки рятувальників і створив відповідну інфраструктуру, до чого і прагне наша команда.
У розвинених країнах в місцях великого скупчення людей, в спортивних залах, університетах та аеропортах можна скористатися автоматичним дефібрилятором. Він впливає на серце короткочасним потужним електроімпульсом і сам аналізує стан людини. В Україні такі дефібрилятори є лише в Києві у гідропарку, в аеропортах, на залізничному вокзалі і в деяких приватних клініках. Наразі волонтерами проводиться широка кампанія з переконання влади у необхідності їх встановлення у громадських місцях, бо це значно підвищує шанси виживання людини під час зупинки серця.
Ніконець К.С. наглядно продемонструвала на муляжі як правильно провести серцево-легеневу реанімацію, штучне дихання та методи зупинки зовнішньої кровотечі шляхом накладання давлючої пов’язки та джгута. Згідно нових правил, при кровотечі передпліччя джгут накладається вище на 15-20 сантиметрів.
Каріна Сергіївна розповіла про правила домедичної допомоги при укусах павуків, потраплянні сторонніх предметів у дихальні шляхи, як діяти, якщо у дитини анафілактичний шок, що робити при високому артеріальному тиску у старшокласників, носовій кровотечі. Фельдшери наголосили на неприпустимості фізичних навантажень в період перебудови організму дівчаток 13-14 років. Також вони відповіли на численні запитання медичних працівників навчальних закладів міста про дії медичного працівника при виникненні загрозливих станів для життя.
Першу допомогу необхідно надавати відразу ж на місці події. Робити це потрібно швидко і вміло, ще до приходу лікаря. Саме протягом першої години після настання нещасного випадку надання першої допомоги є найбільш ефективним і дозволяє звести до мінімуму розвиток небезпечних ускладнень. Перша медична допомога передбачає: швидке звільнення від впливаючого фактора, надання долікарської допомоги, виклик швидкої допомоги або доставка потерпілого до медичного закладу.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради