26 вересня 2019 року в актовій залі КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» було проведено прес-конференцію до Всесвітнього дня серця.
У роботі прес-конференції взяла участь зав. амбулаторії ЗПСМ №7 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлоград», міський дитячий кардіолог Немикіна Ірина Володимирівна.
Всесвітній день серця вперше був організований в 1999 році за ініціативи Всесвітньої федерації серця. Цю акцію підтримали Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНЕСКО та інші значущі організації. Метою введення такого свята в міжнародний календар є підвищення інформованості населення про небезпеку, яку несуть серцево-судинні захворювання. У наш час багато мільйонів людей щорічно вмирають від хвороб серця і судин, і, на жаль, число таких смертей постійно зростає.
Немикіна Ірина Володимирівна інформувала присутніх журналістів, що на початок 2019 року диспансерна група дітей з кардіоревматологічними хворобами по місту Павлограду складає 682 дитини. В структурі кардіоревматологічних хвороб перше місце займають вроджені вади серця. Так, на початок 2019 року на диспансерному обліку з вродженими вадами серця перебувало 250 дітей. За 9 місяців 2019 року диспансерна група вже становить 257 дітей. За минулий рік на облік було взято 25 дітей з вродженою патологією серця, а за 9 місяців 2019 року — 19 дітей, з них 10 — діти до року.
Друге місце за поширеністю кардіоревматологічних патологій серед дитячого віку займає метаболічна кардіоміопатія. Ця диспансерная група на початок року становила 271, а зараз група досягла 277 дітей. За минулий рік на облік було взято 47 дітей, за 9 місяців цього року — 36 дітей.
Метаболічна кардіоміопатія є великою групою, тому що поява цього діагнозу пов’язана з порушенням обміну речовин в організмі, ендокринними захворюваннями або після перенесених інфекційних захворювань.
Також лікар зазначила, що захворювання, які рідко зустрічаються в Україні, стали з’являтися і зустрічатися серед дітей міста Павлограда. Ще кілька років тому ревматичних захворювань серця фактично у нас не було, але останнім часом патологія серед дитячого населення зростає. Показники по Павлограду навіть перевищують обласні. Якщо в минулому році на обліку з хронічним ревматичним захворюванням серця, яке виникає через наявність стрептококової інфекції в організмі, з хронічними проявами перебувало 2 людини, то за 9 місяців 2019 року на обліку перебуває вже 3 людини. І у нас з’явилося таке рідкісне захворювання — ревматична хорея. Якщо стрептококова інфекція вражає клапани серця, суглоби і нирки, то в даному випадку вражається центральна нервова система (мозочок).
Фахівець повідомила, що ростуть групи захворювання порушення серцевого ритму. Так на початок року на диспансерному обліку перебувало 66 дітей, зараз, за 9 місяців група зросла до 72 дітей і на облік за 9 місяців було взято 11 осіб. Лікар пояснила чому зростає ця група і що є причиною порушення серцевого ритму. Порушення серцевого ритму є досить вибагливою патологією, тому вимагає уваги з боку батьків. Якщо її не лікувати, вона переходить в стійкі порушення серцевого ритму, які в подальшому призводять до порушень роботи серця (порушення кровообігу). Причинами можуть бути гострі вірусні інфекції та грип, тому коли дитина хворіє на простудні захворювання, необхідне адекватне лікування і дотримання постільного режиму. Також порушення серцевого ритму можуть бути пов’язані з періодом росту у дітей — гормональна перебудова і ростові скачки, коли ріст кісткової системи випереджає ріст тканин, в тому числі, серцево-судинної системи.
Також зросла група реактивних артритів — 37 осіб за 9 місяців 2019 року (на початок року було 34 людини). Це теж захворювання суглобів, яке обумовлено інфекційним агентом. Зараз частіше виявляються стрептококові артрити, тому неліковані форми інфекційних захворювань (ангін), теж призводять до реактивних артритів.
Кардіолог розповіла про синдром дисплазії сполучної тканини. Це теж новий термін, який став вживатися лише 5 років тому назад. Суть синдрому не тільки в виражених кісткових змінах у дітей, а також в порушеннях будови сполучної тканини. Вона звернула увагу батьків, що в період росту дитини обов’язково потрібні помірні фізичні навантаження, щоб правильно формувалася кістково-м’язова система, тому що м’язова тканина знаходиться не тільки в м’язах — це серце, клапани та стінки судин. Також необхідно повноцінне харчування — білкової їжі повинно бути в достатній кількості (риба, м’ясо, сир).
Ірина Вікторівна наголосила, що з метою раннього виявлення дітей зі спадковою дисліпідемією (батьки яких хворіють на ішемічну хворобу серця, гіпертонічну хворобу, перенесли інфаркти чи інсульти), згідно європейських протоколів (настанова 00638), рекомендовано до 10-річного віку проводити скринінг на рівень холестерину в плазмі крові з визначенням рівня тригліцеридів, ліпопротеїдів високої щільності ЛПВЩ (корисний холестерин) та ліпопротеїдів низької щільності ЛПНЩ (шкідливий холестерин).
При виявленні підвищеного рівня холестерину у дітей в першу чергу рекомендовано змінити спосіб життя, а саме:
— дієта з обмеженим вживання твердих жирів (жири тваринного походження) та транс-жирів (рафінована олія в т.ч. пальмова, яку часто використовують при виготовлення кондитерських виробів, маргарину та майонезу), заміна їх на ненасичені (нерафіновані) рослинні жири (оливкова, соняшникова, кукурудзяна олії) та омега 3 ненасичені жирні кислоти, яких багато в морській рибі;
— регулярні фізичні навантаження, які знижують рівень ЛПНП (шкідливий холестерин).
Якщо наступні заходи не допомагають, то призначається медикаментозне лікування.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради