ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!
В холодну зимову пору існує загроза переохолоджень та обморожень.
Основні причини переохолодження організму — тривале перебування на холоді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді. Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У постраждалого настає апатія, сонливість, загальна слабість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури повітря, води та адаптації організму до холоду.
Найчастіше переохолодження загрожує:
— особам, які багато часу перебувають на холоді;
— людям похилого віку;
— маленьким дітям;
— особам, що мають проблеми зі здоров’ям;
— особам, які колись перебували в стані гіпотермії;
— особам з захворюванням серця або у яких може виникати порушення кровообігу.
Запобігання переохолодженню організму:
Щоб уникнути переохолодження: закривайте ділянки тіла, найбільш схильні до відмороження — пальці рук, вуха і ніс; вживайте більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму; якщо немає гарячої, пийте
побільше простої води; уникайте вживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн; при появі простуди негайно шукайте затишне місце, де можна зігрітися; якщо одяг промок на холоді, швидше переодягніться в сухий.
Перша медична допомога при переохолодженні.
Легкий ступінь переохолодження (озноб, м’язове тремтіння, загальна слабкість, трудність пересування, блідість шкіри):
— одягніть тепло постраждалого, напоїть гарячим чаєм або кавою;
— заставте виконувати інтенсивні фізичні вправи.
Середній ступінь переохолодження (синюшність губ і шкіри, ослаблене дихання, пульс стає рідшим, з’являється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування):
— розітріть постраждалого вовняною тканиною, зігрійте під теплим душем (якщо його поміщаєте у ванну, то температуру води підвищуйте поступово від 30-35 °С до 40-42°С);
— зробіть масаж усього тіла;
— тепло одягніть постраждалого та укладіть в ліжко, зігрійте грілками (зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температури);
— викличте лікаря.
Важкий ступінь переохолодження (з’являється втрата свідомості, життєві функції поступово знижуються):
— негайно викличте лікаря;
— виконайте всі заходи першої допомоги, як і при середньому ступені переохолодження.
Замерзання
Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розвивається у людей виснажених, а також при алкогольному сп’янінні. Симптоми замерзання – спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-25°С. Пам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 26 °С.
Перша медична допомога при замерзанні:
Швидко відновлюйте нормальну температуру тіла:
— помістіть постраждалого у ванну, вода в якій повинна бути 25-30°С, а через 20-30 хвилин воду доводять до 35°С (але не вище);
— обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж самої температури, якщо ванни немає;
— робіть штучне дихання і закритий масаж серця — при порушенні дихання і серцевої діяльності.
Після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний заклад.
Враховуючи те, що період зимових холодів ще триває, відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Павлоградської міської ради звертається до населення з проханням дотримуватися правил безпеки в зимовий період, не допускати переохолоджень організму та обморожень.
Будьте обережні та уважні, пам’ятайте, що ваша особиста безпека залежить насамперед від вас самих!
Відділ з питань надзвичайних ситуацій
та цивільного захисту населення
Павлоградської міської ради