Апрель 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Корисна інформація

Стережіться переохолодження

Январь 30th, 2013 Цивільний захист Вывести на печать

Переохолодження та обмороження:
причини розвитку, ознаки і симптоми, надання першої допомоги

Обмороженням — це пошкодження тканин, яке виникає внаслідок впливу на людський організм низьких температур. У більшості випадків даний стан виникає взимку, оскільки саме ця пора року характеризується температурою повітря нижче мінус десять – двадцять градусів, а також підвищеною вологістю. Цілком можливе виникнення обморожень і навесні або влітку. У ці пори року йому сприяють вологе і тісне взуття, крововтрата, тривала дія вітру і холоду, нерухоме положення, поганий загальний стан людини, наприклад, захворювання, надмірне куріння, алкогольне сп’яніння, виснаження організму. Особливо часто обмороженню піддаються вуха, пальці ніг і рук, стопи, кисті, ніс. При розвитку даного стану постраждалий відчуває почуття холоду, яке згодом заміщається онімінням. Спочатку притупляється біль, після чого зникає чутливість. При низькій температурі повітря цілком можливий не тільки розвиток відмороження, але і загального переохолодження всього організму. При загальному переохолодженні людина відчуває себе набагато гірше. Перша допомога в таких випадках передбачає не різке, а поступове відігрівання тих чи інших ділянок тіла. У разі переохолодження всього організму хворого слід негайно показати лікарю.

Якщо брати в облік глибину і тяжкість даного стану, тоді можна виділити чотири ступені обмороження:
Відмороження першого ступеня є результатом короткочасного впливу низької температури повітря. В даному випадку у потерпілого відзначається блідість шкірного покриву, набряклість ураженої ділянки, а також зниження його чутливості або повна її відсутність. Як тільки шкіра зігріється, вона тут же набуває синьо-червоного кольору. Крім цього спостерігається збільшення набряклості, а також тупі больові відчуття, печіння і свербіж. Всі ці неприємні симптоми зникають приблизно через п’ять – сім днів, однак цілком можливо, що ще впродовж багатьох років людина буде спостерігати надмірну чутливість уражених ділянок до холоду.

Відмороження другого ступеня є наслідком більш тривалого впливу низьких температур. Спочатку відзначається збліднення шкірного покриву, втрата чутливості ділянки відмороження, а також його похолодання. Як тільки шкіра почне відігріватися, вона тут же набуває синьо-червоного кольору. Крім цього у потерпілого спостерігається дуже швидке виникнення набряклості, яка виходить далеко за рамки зони обмороження. Явною ознакою відмороження другого ступеня прийнято вважати виникнення в області ураженої ділянки бульбашок, які з’являються протягом перших днів після травми. Дані бульки містять в собі прозору рідину. Для відновлення цілісності шкіри в даному конкретному випадку знадобиться не менше одного – двох тижнів. Слід зазначити, що рубці від таких бульбашок найчастіше не залишаються. У разі масивних обморожень у хворого можуть відзначатися такі ознаки як: порушений сон, підвищення температури тіла, поганий апетит і озноб.

Відмороження третього ступеня супроводжується омертвінням шкірного покриву з виникненням міхурів, які наповнені темно-бурою або темно-червоною рідиною. Уражені ділянки в даному випадку є не тільки холодними на дотик, але ще і блідими. Рани практично не болять. Відторгненню загиблих тканин відбувається на другий – третьому тижні, після цього починається процес рубцювання, триваючий протягом цілого місяця. У місці відмороженого шкірного покриву формуються вельми грубі рубці.

Відмороження четвертого ступеня супроводжується омертвінням усіх тканин, у тому числі і кісток. Уражена ділянка стає синюшним, часом він наділений мармуровим відтінком. Як тільки ділянка зігрівається, тут же починає поширюватися найсильніша набряклість. Температура в відмороженій ділянці набагато нижче, ніж на інших ділянках шкіри. Явною ознакою даного відмороження прийнято вважати повну відсутність чутливості.

У разі тривалого перебування при низькій температурі навколишнього середовища цілком можливо розвиток не тільки відмороження тканин, але ще і загального переохолодження організму людини.
Загальним переохолодженням організму іменують стан, який виникає в результаті тривалого зниження температури тіла людини нижче тридцяти чотирьох градусів.

До причин, що сприяють розвитку даного стану, можна зарахувати ті ж фактори, що і у випадку з обмороженнями. Це як фізична перевтома, так і висока вологість повітря, нещодавно перенесені травми або захворювання, які знизили здатність організму боротися з холодом, мокрий одяг, сильний вітер і так далі. Виділяють три ступені загального переохолодження організму, а саме легку, середню і важку.

Легкий ступінь переохолодження супроводжується зниженням температури тіла постраждалого до тридцяти двох – тридцяти чотирьох градусів. В даному випадку шкіра в області ураженої ділянки є злегка блідою або синюшною. Виникає так звана «гусяча шкіра», А також утруднення мови і озноб. Крім цього відзначається також уповільнення пульсу до шістдесяти – шістдесяти шести ударів на хвилину, злегка підвищений або нормальний артеріальний тиск.
Середня ступінь переохолодження супроводжується зниженням температури тіла до двадцяти дев’яти – тридцяти двох градусів. При цьому в потерпілого спостерігається надмірна сонливість, однак, спати йому не потрібно, так як процес сну може стати причиною його загибелі. Пояснюється це тим, що під час сну відзначається більш низька вироблення енергії. Шкірний покрив при такому переохолодженні є синюшним, блідим і холодним. Часом він набуває мармуровий відтінок. Відзначається зниження пульсу до п’ятдесяти – шістдесяти ударів на хвилину, значне зниження артеріального тиску, рідкісне поверхневе дихання до восьми – дванадцяти вдихів в хвилину.

Важкий ступінь переохолодження супроводжується зниженням температури тіла нижче тридцяти одного градуса. У таких випадках люди втрачають свідомість, у них також може розвинутися блювання та судомні стани. Шкірний покрив при такому переохолодженні дуже блідий, синюшний і холодний. Відзначається уповільнення пульсу до тридцяти шести ударів на хвилину, а також поверхневе і дуже рідкісне дихання до трьох – чотирьох вдихів в хвилину.
Перша допомога при переохолодженні та обмороженнях.

При наявності підозр на переохолодження або відмороження потрібно:

— якнайшвидше перемістити людину в приміщення, що обігрівається зняти з нього весь одяг і взуття. Якщо обморожені пальці верхніх або нижніх кінцівок, тоді в першу чергу їх слід розтерти серветкою, змоченою в спирті, потім опустити їх в тепленьку воду, поступово підвищуючи температуру води до температури тіла людини, тобто до тридцяти шести – тридцяти семи градусів. Після цього знову розтирати уражені ділянки спиртом до тих пір, поки хворий не почне їх відчувати. На уражену ділянку шкірного покриву накласти суху стерильну пов’язку, людину добре укутати, відморожені ділянки тіла повинні залишатися нерухомими і все тому, що кровоносні судини в них в такі моменти є дуже вразливими і можуть лопнути в будь-який момент, викликавши крововиливи. Щоб забезпечити їх непорушність, можна скористатися допомогою щільного картону або шматка фанери, до яких слід зафіксувати уражену ділянку за допомогою бинта щоб поліпшити циркуляцію крові, а також забезпечити організм теплом. Варто дати постраждалому випити гаряче молоко або чай. Якщо є ознаки переохолодження організму, тоді знадобиться термінова консультація лікарів швидкої допомоги.

За допомогою до медичних співробітникам слід звернутися у разі якщо:
— процес відігрівання характеризується больовими відчуттями, що посилюються, при цьому зберігається блідість пальців і вони залишаються холодними – явний симптом глибокого відмороження;
— обмороження відбулося у дитини або людини похилого віку, або у разі якщо площа ураженої ділянки перевищує площу долоні потерпілого, на уражених ділянках виникли міхури. Ні в якому разі не варто розкривати їх власноруч.
— у постраждалого відзначаються такі симптоми, як сонливість, уповільнене дихання, млявість, сильне тремтіння, холодний блідий шкірний покрив, сильна втома, порушення пам’яті, сплутаність свідомості та інші ознаки загального переохолодження організму.

Чого категорично не можна робити при обмороженні?
1. Використовувати сніг для розтирання уражених зон, оскільки в такі моменти відзначається надзвичайна крихкість кровоносних судин, і таке розтирання може пошкодити їх. В результаті, розвиваються мікроскопічні ранки, яким властиво пропускати інфекцію. Крім цього така процедура не тільки не зігріє, а навпаки ще більше охолодить шкіру.

2. Використовувати гарячий душ, ванну, гарячі грілки або інтенсивне розтирання потерпілого. Такі дії в даному випадку неприйнятні, бо різкий перепад температури не дасть можливості відновитися процесу кровообігу, що може стати причиною загибелі уражених ділянок шкірного покриву.

3. Змащувати обморожені зони мазями або жиром – це призводить до травм шкірного покриву, а також підсилює його охолодження.

4. Пропонувати потерпілому каву або спиртні напої. Вживання даного роду напоїв призводить до різкого розширення судин, що може спровокувати їх розрив, а отже, і розвиток внутрішньої кровотечі або порушення функціонування серця.

5. Власноруч розкривати пухирі в області уражених ділянок шкіри.

Заходи профілактики обморожень:
1. У морозну погоду на вулицю слід виходити в багатошаровому одязі: пальто і під нього два светри або куртка, подвійні рукавички, дві пари шкарпеток, верхні повинні бути вовняними – повітрю властиво зберігати тепло саме між шарами одягу.

2. Взуття завжди повинна бути вільним і сухим.

3. У морозну погоду не слід одягати прикраси з металу, бо металевим виробам властиво охолоджуватися набагато швидше, ніж людському тілу.

4. Не можна використовувати крем перед виходом на вулицю, особливо зволожуючі. Такі косметичні засоби тільки посилюють ризик обмороження. При слабких або середніх морозах можна використовувати жирні косметичні засоби, а ось у випадку сильних морозів повністю відмовтеся від косметики.

5. Гуляти на морозі не можна на голодний шлунок, оскільки цілком можливо, що Вашому організму знадобиться досить велика кількість енергії, щоб побороти холод.

6. Не вживайте спиртних напоїв – надмірне їх вживання провокує втрату великої кількості тепла, а також призводить до переохолодження, при цьому створюючи враження «зігрівання організму».

7. У морозну погоду варто відмовитися і від куріння – тютюн сприяє зменшенню кровообігу в області нижніх і верхніх кінцівок, що призводить до їх надмірної вразливості.

8. Як тільки відчуєте, що Ваші руки або ноги почали мерзнути, зразу ж почніть їх розминати, бо пізніше така розминка викличе численні больові відчуття.

9. Не давайте ураженій ділянці замерзнути ще раз — це може стати причиною серйозного пошкодження шкірного покриву.

Враховуючи те, що період зимових холодів ще триває, відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Павлоградської міської ради звертається до населення з проханням дотримуватися правил безпеки в зимовий період, не допускати переохолоджень організму та обморожень.
Будьте обережні та уважні, пам’ятайте, що ваша особиста безпека залежить насамперед від вас самих!
Відділ з питань надзвичайних ситуацій
та цивільного захисту населення
Павлоградської міської ради

трансляції з web камер


Павлоград на карте

Павлоград на карте

Афиша

IMG-579ee0f7d020725054c462dfb523095f-V

Останні надходження

 • Шановні павлоградці!
 • Виконком від 02.04.2020р.
 • Про проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території у місті Павлоград
 • Про проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території у місті Павлоград
 • Перелік рішень виконкому Павлоградської міської ради за березень 2020р
 • Місту подарували обприскувачі для дезінфекції місць загального користування
 • Про присвоєння окремих адрес будівлям
 • Про несення змін до рішення виконкому від 14.01.2015 № 28
 • Інформація щодо епідситуації в Україні 07.04.2020 року
 • Інформація щодо епідситуації в місті 07.04.2020 року
 • Міський голова провів нараду щодо дотримання режиму максимальної економії коштів
 • У Павлограді продовжує діяти акція «Допоможи ближньому»
 • Інформація щодо епідситуації в Україні 06.04.2020 року
 • Звіти про використання бюджетних коштів за І квартал 2020 року
 • Під час карантину будьте відповідальними