Сьогодні, напередодні Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, в Павлоградськомуісторико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Афганістан – мій вічний біль, моя пекуча пам’ять…» за участі керівника «Кімнати бойової слави прикордонних військ» Ігоря Іваніченка. Для створення експозиції Ігор Іванович надав цікаві музейні предмети, які стосуються участі прикордонників у війні в Демократичній Республіці Афганістан.
Після Другої світової війни СРСР брав участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. Найбільш масштабною та трагічною булла війна в Республіці Афганістан. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч солдат. Війна в Афганістані продовжувалась більше 9 років (з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 р.) і безпосередньо торкнулася й України: учасниками афганської війни було більш 160 тисяч вихідців з України, з яких 3,5 тисячі не повернулися до рідних домівок, а 72 воїни пропали безвісти або потрапили в полон.
360 павлоградців виконували свій інтернаціональний обов’язок. Багато хто з них має бойові нагороди. Це Орєхов Геннадій, який за службу в Афганістані нагороджений медалями за «За відвагу», «За бойові заслуги», Приходько Ігор, був нагороджений медаллю «За відзнаку в охороні державного кордону» та інші. Не можемо не згадати про неординарну особистість генерал-майора у відставці й почесного громадянина міста Павлоград – Ігоря Миколайовича Плосконоса. З 1981 по 1984 рр. для Ігоря Плосконоса був періодом серйозних випробувань. Адже бути командиром розвідроти в Афганістані в цей час, вистояти та ще успішно виконувати поставлені завдання може далеко не кожен. Чимало боїв та операцій провів Ігор Плосконос. Однак одним з найскладніших моментів служби в цих стріляючих горах стала для нього участь в операції у Мармольській ущелині по звільненню захоплених душманами наших цивільних спеціалістів. За проявлені при виконанні інтернаціонального обов’язку мужність і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР Ігор Миколайович Плосконос був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.
В травні 1989 року в нашому місті встановлений пам’ятний знак воїнам-інтернаціоналістам та пам’ятна табличка з прізвищами загиблих. З 1989 року в Павлоградському регіоні існує Спілка воїнів-інтернаціоналістів Павлограда та Павлоградського району, її очолює Жовтюк Микола Олексійович, при Павлоградському професійно-технічному ліцеї було відкрито музей воїнам-інтернаціоналістам.
Війна в Афганістані стала важким випробуванням і трагедією для сотень тисяч людей: для всіх, хто перебував на афганській землі, і для тих, хто чекав повернення своїх синів, чоловіків, братів, батьків, коханих, друзів. Пам’ять про тих, хто пройшов дорогами війни, і хто не повернувся до рідної домівки,хто мав активну громадянську позицію, мужність, героїзм та відвагу при виконанні інтернаціонального обов’язку залишиться в наших серцях частинкою гордості за них.
Виставка діє до кінця лютого. Запрошуємо всіх охочих відвідати музей і ознайомитися з експозицією.