20 квітня 2018 року відбулося святкове відкриття персональної виставки художника-самородка Олени Павлівни Рибальченко «Флористика в творах Олени Рибальченко». Це вже третя виставка Олени Павлівни у нашому музеї. Але перша, яка присвячена темі флористики.
Олена Рибальченко – типовий художник-самородок. Вона не має спеціальної художньої освіти, проте з самого дитинства відчувала до малювання особливу пристрасть.
В Херсоні з 1985 році почалося її справжнє заняття малюванням, якому вона віддалася цілком і назавжди. Цікавою історією є написання першої картини. Щоб якось себе розрадити на пенсії, Олена Павлівна вирішила зробити ремонт в квартирі. Один кут ну ні як не тримав шпалери — постійно відклеювався. Після ремонту в банках ще залишалися залишки фарб і Олена Павлівна вирішила кут «покарати»: «Шпалери не тримаєш, так я тебе замалюю». Це була перша картина в її житті: там були і верба, і калина, і хата, та колихалось на подвір’ї стара білизна. Про першу її спробу схвально відгукнулися друзі та сусіди, потім Олена Павлівна починає писати сюжети на картоні олією. Картини спочатку нікому не показувала, проте доленосний випадок привів її до місцевого клубу художників-аматорів, де вона бере участь у виставках. Через півроку після зустрічі –перша виставка в кінотеатрі «Україна», на котру відібрали три її праці: «Русалонька», «Піщаний берег», «Дівчинка в хустинці». Всі вони одразу справили фурор.
На початку 90-х років ХХ ст. О.Рибальченко вже виставляє свої твори в експозиційних залах музеїв Херсону, в 1993 р. – в «Українському домі» у Києві на Всеукраїнській виставці художників-аматорів, де отримує диплом І ступеня. В Херсоні було 6 персональних виставок. У Херсонському художньому музеї ім. О.О.Шовкуненка зберігається більше півсотні її живописних робіт, які також є щедрим подарунком мисткині. 10 робіт зберігається в музеї В.Машницького, в приватних колекціях України (Харків, Донецьк, Львів), США, Канади, Австралії, Ізраїлі, Норвегії.
Сьогодні творчий доробок Рибальченко налічує біля 1000 живописних творів, понад 100 картин вона подарувала рідному місту, які на сьогоднішній час зберігаються в фондах Павлоградського історико-краєзнавчого музею, їм також присвячений окремий розділ «Щедрий подарунок творця» в книзі «Павлоград 1784-2009». Вони про українське село, українську родину та про кохання. Їх гармонійно доповнюють твори, в яких відбито образ міста, яке тепер для художниці стало рідним.
Окрім живопису, цікавим захопленням мисткині є флористика. Вона використовує переважно ті рослини і природний матеріал, що дарує їй місцева степова природа. Це декоративні панно міських краєвидів, теплі квіткові натюрморти, навіть постаті казкових героїв, і, безперечно, українська дівчина – уособлення рідної землі. Кожна суха пелюстка, травинка, гілочка у цих творах отримують нове життя, повносиле життя у мистецтві.
Незважаючи на видове і жанрове різноманіття, усі роботи Рибальченко об’єднує спільна риса. В них живе співуча народна душа, любов до рідного краю, культури, побуту.
Олену Павлівну ми знаємо не лише як художницю, але й як знану поетесу.
На сьогоднішній день Олені Павлівні 89 років, мешкає в Херсоні і продовжує працювати над новою темою – біблейськими мотивами.
Гарну атмосферу створили учні музичної школи №1, які завітали з музичними подарунками. Вдячною аудиторією стали учні ЗОШ №2.
Всіх охочих запрошуємо відвідати виставку О.П. Рибальченко,яка буде працювати до 18 травня.
А.Сидорова, провідний науковий співробітник
Павлоградського історико-краєзнавчого музею