В рамках соціальних ініціатив Президента України та підтримуючи регіональний проект «Родина для дитини», ініційований губернатором області Олександром Вілкулом, перед керівництвом міста поставлено важливе першочергове державне завдання: кожній дитині, позбавленій батьківського піклування, найти повну, міцну українську сім’ю.
Минулого тижня службою у справах дітей була ініційована зустріч з представниками засобів масової інформації міста. Розпочала засідання «круглого столу» заступник міського голови О.О.Шуліка: «Роль сім’ї для дитини надзвичайно важлива. Батьки дають дітям життя, відповідають за догляд і виховання, беруть на себе фінансову відповідальність. Вони допомагають відчути взаємне тепло і любов, передають дітям досвід поколінь, життєві цінності та духовність, задовольняють щоденні потреби, поступово прищеплюють соціальні і побутові навички, необхідні у самостійному житті.
Усі ці потреби життєво важливі для кожної дитини, якого б віку вона не була.
Діти повинні зростати в сім’ях рідних батьків, але коли це неможливо, альтернативою біологічній родині може стати інша сім’я.»
В Україні існує чотири форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: усиновлення, опіка (піклування), прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.
Десять років назад в Україні розпочато створення прийомних сімей.
Під час перебування дитини у прийомній сім»ї держава не тільки фінансує, а й контролює стан утримання та виховання дитини, надає допомогу у її розвитку, соціалізації, організовує соціальний супровід прийомної сім»ї та дитини.
Прийомна сім»я як альтернативна форма сімейного виховання виправдала себе.
В цілому в Україні діє до 4 тис. прийомних сімей, в яких виховується біля 6 тис. дітей. В Дніпропетровській області створено і діє 330 прийомних сімей, в яких виховується 588 дітей. В м.Павлограді діє 13 прийомних сімей, в яких влаштовано на спільне проживання та виховання 22 дитини, позбавленої батьківського піклування.
В Павлограді проживає двадцять тисяч неповнолітніх дітей, це 19 відсотків від загальної кількості дорослого населення.
Сьогодні на обліку в службі у справах дітей перебуває 405 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в тому числі 77 сиріт .
У нашому місті чітко спостерігається позитивна тенденція до зростання кількості дітей влаштованих в сім’ю.
На сьогоднішній день, із 405 дітей, влаштовано на виховання в сім’ю 370 дітей, або 91 % від загальної кількості дітей даної категорії. Із них :
— в сім’ях опікунів та піклувальників виховується 332 дитини
— в прийомних сім’ях виховується — 26 дітей
— в дитячих будинках сімейного типу — 12 дітей.
Головним пріоритетним напрямком розвитку сімейних форм виховання є національне усиновлення. Щороку в місті усиновлюється до 15 дітей.
За шість місяців цього року уже усиновлено 8 дітей, позбавлених батьківського піклування та 3 дітей одним із батьків, де розірвано шлюб.
Проводячи наполегливу роботу в даному напрямку та вживаючи вичерпних заходів, нам вдалося за два роки вивести із стін інтернатних закладів 25 дітей, позбавлених батьківського піклування та влаштувати їх в сім»ю.
Але, на обліку в службі ще перебуває 33 дитини, які позбавлені батьківського піклування і з різних причин, виховуються і утримуються в державних інтернатних установах, дитячих будинках міста і області.
Із них:
— 10 дітей-інвалідів;
— 7 дітей з вадами розвитку,
— 16 підлітків віком від 16 до 18 років навчаються в училищах та технікумах.
Реалізувати їх право на сімейне виховання сьогодні дуже важко із-за важкої хвороби дітей. Перш за все це інвалідність, ДЦП, хвороба Дауна, ураження центральної нервової системи та інше.
Серед них біля 10 дітей мають девіантну поведінку. Вони ухиляються від навчання, скоюють злочини та правопорушення. Таких дітей ніхто не бере в сім»ю.
Значну роль в цьому відіграє вік дітей. В 16-18 років вони не бажають змінювати своє життя і важко ідуть на контакт з потенційними опікунами та прийомними батьками.
Начальник служби у справах дітей Стрига В.Г. звернулась до всіх присутніх: «Робота по розшуку батьків проводиться кожного дня, з повною віддачею та бажанням допомогти цим дітям.
Засоби масової інформації завжди були значущою силою в спільній діяльності пошуку потенційних батьків. У нас з вами напрацьований досвід по висвітленню даної теми. І завдяки плідній співпраці нам вдалося усиновити та передати під опіку багатьох дітей. За що вам щира вдячність.
Ми продовжимо цю співпрацю і надамо вам всю інформацію з приводу створення прийомної сім’ї, її статусу та інформацію про дітей та їх складні долі.»
Сподіваємось, що на наше звернення про створення прийомних сімей почують всі і відгукнуться багато небайдужих павлоградців, які подарують дітям-сиротам батьківське тепло та родинний затишок.