У м. Павлоград дві 12-ти річні подруги Оля Удовенко та Катя Полежай врятували на річці дідуся однієї з них.
Того дня дівчата з дідусем Олі пішли купатися. Спершу бавилися у воді, згадують дівчата, дідусь відпочивав поруч на березі. Коли обернулися, побачили, що дідусь знаходиться на поверхні води обличчям під водою та не подає ознак життя. Дівчата кинулись на порятунок. В цей час на пляжу крім них не було нікого, та дівчата не розгубилися. Відразу згадалися уроки з ОБЖД, які проводить класний керівник Чичкан Валентина Миколаївна, учитель ЗОШ №1 м. Павлоград. Діючи чітко та злагоджено дівчатка змогли вилучити з води дідуся (вагою 80 кілограмів), викликати швидку та надати першу долікарську допомогу, в результаті чого дідусь вже на березі річки, до прибуття швидкої, почав надавати ознаки життя. Після прибуття швидкої дідуся було направлено до реанімаційного відділення Павлоградської міської лікарні №4 де в нього було виявлено тріщину шийного хребця, набряк головного мозку та, згодом, пневмонію.
«Долю життя людини в таких випадках вирішують секунди, хвилини. Людина протягом 1-2 хвилин може вмерти або залишитись калікою на все життя. Таких випадків, коли діти рятуютьдорослих, вже давно не було. Відмічаємо героїзм дівчаток і подаємо їх на номінацію «Герой-рятівник року», — говорить начальник УЦЗ в м. Павлоград та Павлоградському районі полковник служби ЦЗ Миславський О.В.
Заступник начальника СДПЧ – 27
капітан служби ЦЗ Таран О.В.
Звернення
керівництва Головного територіального управління МНС у Дніпропетровській
області до жителів Дніпропетровщини щодо заходів безпеки на водних об’єктах
У 2011 році на водоймах Дніпропетровської області загинуло 113 осіб, у тому числі 11 дітей. На весняно-літній купальний сезон (з травня по вересень) припало 94 нещасних випадків на воді (або 74% від їх загальної кількості). Головними обставинами трагедій було купання у невідомих та необладнаних для цього місцях, перебуванням відпочивальників чи рибалок у нетверезому стані, діти гинули переважно через відсутність нагляду з боку дорослих, влаштовуючи небезпечні ігри на воді.
Як уникнути подібних нещасть? Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, що добре вміють плавати і самовпевнено запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води, коли починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти на себе ступню за великий палець.
Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.
Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води зі швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах. Купаючись на «дикому» пляжі чи у незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева. У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби. Особливо слідкуйте за дітьми — їхня поведінка у воді не передбачувана. До плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів. Утримуйтеся від далеких запливів, бо переохолодження – головна причина трагічних випадків.
На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кіс, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти. Гірські ріки мають стрімку течію, що може збити з ніг. Дно і береги таких річок кам’янисті, тому можна отримати важкі травми при падінні. Можна і впасти на мокрому та слизькому камені, коли тільки входиш у воду.
На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
Якщо під час прогулянки човном ваш плавзасіб перевернувся, головне — не розгубитися, човен ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за нього, намагаючись штовхати до берега. Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинувся, в жодному разі не можна заплющувати очі. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.
Дотримуйтесь цих нескладних правил – і будете у безпеці!
Заступник начальника СДПЧ – 27
капітан служби ЦЗ Таран О.В.