Сказ особливо небезпечний!
Епізоотична ситуація зі сказу тварин в Дніпропетровській області останнім часом погіршилась. В 2023 році зареєстровано 77 випадків сказу тварин, в 2022 році-14 випадків сказу тварин. Серед хворих тварин були собаки, коти, лисиці, навіть 1 випадок сказу великої рогатої худоби.
У м.Тернівка Дніпропетровської області в 2023 році зареєстровано 5 випадків сказу тварин при відсутності випадків в 2022 році. В 2024 році станом на 07.02.2024 в Павлоградському районі зареєстровано вже 5 випадків сказу тварин на території Богданівської ОТГ та Вербківської ОТГ в 4-х населених пунктах. На сказ захворіли лисиці, безпритульний кіт , власні собака та кіт.
Сказ відноситься до особливо небезпечних інфекційних хвороб, оскільки призводить до тяжких наслідків і навіть до смерті у разі відсутності вакцинопрофілактики.
Джерело інфекції- собаки, коти, лисиці , кажани, велика та мала рогата худоба хворі на сказ. Збудник сказу-вірус, що накопичується у мозку хворої тварини та виділяється разом зі слиною. Вірус у слині тварини з’являється за 5-10 днів до появи ознак сказу. Тому, навіть якщо укус був нанесений здоровою на вигляд твариною, необхідно негайно звернутися до лікаря, а тварина повинна наглядатися ветеринарним лікарем. До уточнення факту захворювання тварини її не можна вбивати, інакше проведення курсу щеплень проти сказу обов’язкове.
Інкубаційний період до прояву клінічних ознак сказу складає від 7 днів до року і залежить від характеру, кількості та місць укусів, масивності ослинення, властивостей людського організму, тощо. При покусах, подряпинах , ослиненні любою твариною необхідно негайно звернутися до лікаря.
Антирабічну допомогу надають в Павлоградській лікарні інтенсивного лікування. В лікувальному закладі нададуть першу медичну допомогу, за медичними показниками призначать курс щеплень антирабічною вакциною та антирабічним імуноглобуліном.
Власники тварин, керівники господарств повинні дотримуватись чинних правил утримання тварин, доставляти собак, котів для ветеринарного огляду та обов’язкового профілактичного щеплення проти сказу. Необхідно остерігатися бродячих безпритульних тварин, що вірогідно не щеплені проти сказу.