Туберкульоз є хворобою , якій можна запобігти і зазвичай вилікувати. Проте туберкульоз був другим за популярністю у світі причиною смерті, після COVID-19 в 2022 році, і майже вдвічі смертей через ВІЛ/СНІД. Більше 10 мільйонів людей продовжують щороку хворіти на туберкульоз.
Необхідно покласти край глобальній епідемії туберкульозу до 2023 року-ціль, яка була прийнята усіма державами-членами ООН і ВООЗ. Цільові показники для досягнення мети в рамках нової Стратегії : зменшення рівня захворюваності на туберкульоз нижче десяти випадків на 100 000 населення, зниження показника захворюваності на туберкульоз на 90% (порівняно з 2015 р.), зменшення кількості смертей від туберкульозу на 95% (порівняно з 2015 р.)
В Україні захворюваність на туберкульоз в 2023 році склала 48,4 на 100 тисяч населення та зросла на 7,3% у порівнянні з 2022 роком (45,1 на 100 тисяч населення.)По Дніпропетровській області захворюваність на туберкульоз зареєстрована на рівні 45,29 на 100 тисяч населення , зниження на 40,8% в порівнянні з 2022 роком (76,55 на 100 тисяч населення).
В м.Павлограді захворюваність на туберкульоз в 2023 році склала 53,76 на 100 тисяч населення (59 випадків) та знизилась на 37,4% в порівнянні з 2022 роком (85,83 на 100 тисяч населення).
Туберкульоз — інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу . Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму.
Передається туберкульоз від хворої на туберкульоз людини з активним бактеріовиділенням до іншої людини повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту. Вірогідність розвинення хвороби після контакту залежить від стану імунної системи.
Туберкульоз — виліковне захворювання, вчасне звернення до лікаря та розпочате лікування сприяють ефективному вилікуванню .
Туберкульоз розвивається у приблизно 10% людей, інфікованих бактеріями туберкульозу. До груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз належать ВІЛ-інфіковані особи, контактні з хворими на туберкульоз, особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету. курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики, іммігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз, особи без визначеного місця проживання, пацієнти психіатричних закладів,
Клінічні прояви туберкульозу ,як правило починаються поступово протягом кількох днів ,інколи місяців. Зниження працездатності, загальна втомлюваність є загальнотоксикаційним синдромом . При туберкульозі кашель триває понад 2 тижні, підвищення температури тіла понад 7 днів, підвищена пітливість, особливо вночі, зниження маси тіла без визначеної причини, утруднене та прискорене дихання, кровохаркання.
Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання або прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їх імунна система ще не сформована. Щоб захистити дитину від важких форм туберкульозу використовують вакцину БЦЖ, щеплення від туберкульозу проводять при народженні дитини.
Ведення здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, виконання правил особистої гігієни, , відмова від безладних статевих стосунків захистить Вас від захворюваня на туберкульоз та допоможе підтримати стан імунітету.