12 жовтня 2012 року відділом земельно-ринкових відносин Павлоградської міської ради сумісно з відділом Держкомзему в м.Павлоград була проведена “гаряча телефонна лінія”, на яку за отриманням консультації з спірних земельних питань звернулось 10 осіб. Після проведення “гарячої телефонної лінії” всі питання були опрацьовані, на найбільш актуальні питання надаємо наступні роз”яснення:
1. Питання: Як присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, право власності на яку виникло до 2004 року?
Відповідь: Згідно з п. 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державний земельний кадастр” земельні ділянки , право власності на які виникло до 2004 року , вважаються сформованими не залежно від присвоєння їм кадастрового номера. Також слід пам’ятати, що державний акт будь-якого зразка є чинним і підлягає заміні лише у добровільному порядку .
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, присвоєння кадастрового номеру здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою власника.
Тому до укладання цивільно-правової угоди земельної ділянки ЇЇ власник має замовити в землевпорядній організації виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та звернутись до територіального відділу Держкомзему про реєстрацію своєї ділянки в державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.
2. Питання: Чи необхідно мати кадастровий номер на земельну ділянку в разі укладання договору купівлі-продажу житлового будинку?
Відповідь: Відповідно до ч.6 ст.120 Земельного кодексу України істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з набуттям права власності на ці об’єкти. Тому при підготуванні правочину щодо купівлі-продажу житлового будинку необхідно мати кадастровий номер на земельну ділянку.
3. Питання: Чи необхідно отримати витяг з Поземельної книги для укладання договору купівлі — продажу земельної ділянки ?
Відповідь: Да необхідно. Витяг з поземельної книги містить всю необхідну інформацію щодо земельної ділянки, в тому числі і кадастровий номер, яка має бути зазначена у тексті договору купівлі- продажу.
За наявності витягу з поземельної книги укладається угода, нотаріально посвідчується та видається по примірнику її сторонам. До угоди, яка видається покупцю, долучається державний акт на право власності на земельну ділянку продавця з відповідною відміткою нотаріуса про перехід права власності на неї до покупця. З угодою та державним актом з відміткою нотаріуса покупець звертається до територіального органу Держкомзему який має проставити відмітку про внесення інформації до Державного земельного кадастру щодо зміни власника земельної ділянки. Саме після відмітки територіального органу земельних ресурсів право власності покупця земельної ділянки узаконюється.
4. Питання :Чи можливо оформити земельну ділянку на підставі договору купівлі -продажу зареєстрованого товарною біржею?
Відповідь: Згідно ст. 18 Земельного кодексу України в редакції від 13.03.1992 р. придбання земельних ділянок, що перебувають у колективній або приватній власності, проводиться за договором купівлі-продажу, який посвідчується у нотаріальному порядку.
Крім того, відповідно до ст. 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до ч.1 ст.220 Цивільного кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Згідно із ч.2 ст. 220 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
Для переоформлення права власності на земельну ділянку необхідно звернутися до суду для визнання права власності на земельну ділянку або для визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна від 11.03.1998 р., який був зареєстрований Павлоградською товарною біржею.