25 листопада в світі розпочинається міжнародна інформаційна кампанія “16 днів проти насильства”. Така кампанія проводиться щороку і триває з 25 листопада, Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, до 10 грудня – міжнародного Дня прав людини.
У ці дати Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй щороку проводить кампанію з боротьби з насильством щодо жінок (UNiTE), яка закликає до глобальних дій, спрямованих на підвищення обізнаності, обговорення і розв’язання проблем насильства в усьому світі. Кампанія закликає уряди всіх країн, громадські, неурядові, жіночі організації, чоловіків, молодь, приватний сектор, ЗМІ та всю систему організацій ООН об’єднатися заради запобігання та ліквідації всіх форм насильства щодо жінок та дівчат в усьмо світі.
Кампанія була започаткована першим Інститутом жіночого глобального лідерства в червні 1991 року та учасниками Форуму з питань жінок, насильства та прав людини, представленого учасницями з 20 країн світу, що закликали до спільних глобальних дій.
Сьогодні ця міжнародна кампанія використовується як організаційна стратегія для окремих осіб та організацій у всьому світі, щоб закликати до ліквідації насильства щодо жінок та дівчат.
Україна приєдналась до цієї кампанії у 2000 році, об’єднавши 20 регіонів України та 75 державних та неурядових організацій.
Основними завдання акції “16 днів проти насильства” є:
– привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім’ї, у тому числі стосовно жінок та дівчат;
– активізування партнерського руху громадських організацій та державних органів щодо попередження насильства та захисту прав жінок та дівчат в Україні;
– сприяння утвердженню ненасильницької ідеології в територіальних громадах та в українському суспільстві в цілому.
2018 рік – рік особливий. Почали діяти нові норми законів України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” та ”Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків”, направленні на посилення захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
До Кримінального кодексу України додали статтю, яка передбачає кримінальну відповідальність за скоєння домашнього насильства. Зроблені акценти на пріоритетності захисту дитини. Розширене коло осіб, насильство між якими вважається домашнім насильством. В 2019 році запрацює Єдиний Державний реєстр, куди будуть заноситись випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі, а також відомості про правопорушників та потерпілих осіб.
Реалізовуючи норми нового законодавства про протидію та запобіганню домашньому насильству та насильству за ознакою статі в Україні будується нова система боротьби з цим ганебним явищем. Статистика по Дніпропетровській області за 2018 рік свідчить, що шлях до подолання домашнього насильства та насильства за ознакою статі ще довгий.
Так, протягом звітного періоду по області зафіксовано 7450 звернень щодо насильства в сім’ї.
Кількість осіб, які пройшли корекційні програми – 387, кількість винесених офіційних попереджень — 7288, кількість винесених захисних приписів – 11.
Протягом 9 місяців 2018 року на облік в центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було взято 176 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах з приводу насильства в сім’ї, із них – 144 сім’ї охоплено соціальним супроводом. Кількість осіб, охоплених соціальними послугами (з приводу насильства в сім’ї) – 536 осіб.
За звітний період центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та об’єднаними територіальними громадами області соціальними послугами було охоплено 9736 сімей/осіб (в них виховується 18441 дитина), які перебувають у складних життєвих обставинах. Соціальним супроводом було охоплено 3285 сімей/осіб, решта сімей/осіб отримала інші соціальні послуги. У 1638 сім’ях/особах подолані складні життєві обставини, у 2023 сім’ях/особах складні життєві обставини мінімізовано, роботу з сім’ями (особами) завершено.
В службах у справах дітей області за звітний період було поставлено на облік — 167 дітей з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними, кількість здійснених заходів з приводу захисту прав дитини від насильства в сім’ї 92.
Перші шляхи у будуванні в нашій області нової системи боротьби з домашнім насильством та насильством за ознакою статі зроблено – 05 червня 2018 року розпочав свою роботу Кризовий центр для жінок, постраждалих від насильства в сім’ї “З надією в майбутнє”, який розрахований на цілодобове перебування 30 жінок з дітьми.
На цей час заклад є найбільшим в Україні серед 8 функціонуючих.
В п’яти містах та районах області (Дніпрі, Кам’янському, Кривому Розі, Нікополі та Нікопольському районі, Павлограді та Павлоградському районі) створені і майже 3 роки працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
Але це не означає, що всю роботу у цьому напрямку вже виконано. Від всіх нас знадобиться ще дуже багато зусиль у боротьбі з домашнім насильством та насильством за ознакою статі.
Можливо для когось першим кроком такої боротьби буде участь у акції “16 днів проти насильства”.
Почни з себе, зі своєї сім’ї. Тому що подолання такого негативного явища, як домашнє насильство та насильство за ознакою статі можливе лише за умови об’єднання зусиль і державних органів та установ, і громадських організацій, і кожного громадянина України. Кожен з нас має сказати “Ні!” насиллю у власній родині. Адже сім’я — це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному: і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку.
Приєднуйтесь до Всесвітньої акції “16 днів проти насильства”!