28 листопада 2019 року в актовій залі КЗ «Павлоградський пологовий будинок» ПМР» відбулась прес-конференція на тему: «1 грудня – Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом». В роботі заходу взяли участь зав. центром профілактики та боротьби зі СНІДом КНП «Павлоградська міська лікарня №1» Василенко Лідія Антонівна, лікар акушер-гінеколог КЗ «Павлоградський пологовий будинок» ПМР» Савченко Тетяна Станіславівна та зав. ШВДВ КНП «Павлоградська міська лікарня № 1» Боровик Микола Іванович.
Василенко Л.А. розповіла присутнім журналістам про глобальну стратегію для досягнення цілей тисячоліття по зменшенню темпів зростання епідемії ВІЛ — «90/90/90». Вона передбачає, що 90% людей, які живуть з ВІЛ, будуть знати свій ВІЛ-статус, 90% людей, які знають про свій ВІЛ-статус, отримуватимуть якісне та ефективне лікування, і у 90% людей, що знаходяться на лікуванні, буде досягнуте невизначуване вірусне навантаження. Результатом цих заходів стане те, що 73% від усіх людей, які живуть з ВІЛ, перестануть бути небезпечними в плані передачі вірусу іншій людині та буде можливість призупинення поширення ВІЛ-інфекції.
Лікар інформувала, що на сьогоднішній день у Павлограді на диспансерному обліку знаходиться 888 чоловік, у тому числі 47 дітей до 18 років. 4921 людей пройшли обстеження, з яких 460 – за допомогою експрес-тестів, під час обстежень було виявлено – 62 ВІЛ-інфіковані особи, з яких 23 – експрес-тестами.
За 9 місяців 2019 року клінічний діагноз було встановлено 79 ВІЛ-інфікованим особам, за аналогічний період 2018 року – 86 людям. Станом на 01.11.2019 ця кількість зросла до 91 особи. Діагноз СНІД було встановлено у 31 людини (за 9 місяців 2019 року — у 44 людей). За 9 місяців 2019 року померло 23 людини з ВІЛ та поєднаними інфекціями, а за аналогічний період 2018 року — 42.
Фахівець повідомила, що статевий шлях передачі ВІЛ-інфекції зараз вийшов на перше місце серед всіх шляхів інфікування, в той час, як у минулому році домінуючим був також парентеральний (ін’єкційний). Для зниження відсотку передачі ВІЛ-інфекції парентеральним шляхом на базі наркодиспансеру проводиться програма замісної терапії, у якій беруть участь 52 ВІЛ-інфіковані людини.
Лідія Антонівна наголосила, що пріоритетними кроками у боротьбі з епідемією ВІЛ-інфекції в м. Павлограді залишаються:
— попередження нових випадків інфікування ВІЛ;
— забезпечення рівного доступу до консультування і тестування на ВІЛ;
— значне розширення обсягів антиретровірусної терапії.
Савченко Т.С. акцентувала увагу на трьох актуальних шляхах передачі ВІЛ-інфекції – статевий, парентеральний та від матері до дитини (через грудне вигодовування, під час пологів та під час вагітності). Завдяки впровадженню світових стандартів супроводу ВІЛ-позитивних вагітних та народжених ними дітей, ризик передачі вірусу від матері до дитини значно зменшився. Зараз кількість ВІЛ-інфікувань від матері до дитини складає 4,7%.
Кожна вагітна, яка стає на облік до пологового будинку має можливість обстежитись. Протягом всієї вагітності обстеження проводяться три рази. У разі виявлення позитивного ВІЛ-статусу, жінка направляється на консультацію, потім призначається профілактична антиретровірусна терапія і до 34 тижня визначається вірусне навантаження (рівень ефективності АРТ).
Лікар акушер-гінеколог зазначила, що за цей рік у Павлоградському пологовому будинку народило 15 ВІЛ-позитивних жінок, з них 14 — отримали терапію, а одна відмовилась. Всі 15 дітей народилися здоровими, 100% з них приймали профілактичну антиретровірусну терапію. Говорячи про динаміку за останні роки, кількість жінок, які народжують з ВІЛ не збільшується. За 2016 рік народило 18% ВІЛ-інфікованих жінок, за 2017 – 22%, за 2018 – 20% та за цей рік — 15% Вона порадила вагітним своєчасно ставати на диспансерний облік у лікаря, визначити свій ВІЛ-статус та пройти профілактичний курс лікування.
Боровик М.І. інформував присутніх, що пацієнти шкіряно-венерологічного відділення завжди можуть пройти безкоштовно обстеження на ВІЛ. За 11 місяців 2019 року 110 людей було обстежено методом імуноферментного аналізу та 303 – швидкими тестами. Всього проведено 413 обстежень, з яких 5 випадків ВІЛ-позитивного результату.
Здоровий спосіб життя та безпечна поведінка – єдиний спосіб захисту від ВІЛ-інфекції та інших соціально небезпечних хвороб, тому кожна людина спроможна сама захистити себе від цих захворювань. Ніхто не захистить вас краще, ніж ви самі. Захист – це вибір правильного партнера та правильне і обов’язкове використання якісних контрацептивів.
Лікарі запросили всіх бажаючих визначити свій ВІЛ-статус за допомогою експрес-тесту, який можна провести в кожній амбулаторії міста та центрі. Телефони за якими можна отримати консультативну допомогу у фахівців СНІД-центру (вул. Шевченко, 63) – 050 243 56 68, 050 412 57 07, 20-09-62.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради