30 вересня 2016 року в КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ДОР» проведена прес-конференція до Всесвітнього дня серця, який проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця з 2000 року щорічно в останню неділю вересня. Метою цього Всесвітнього дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.
У роботі прес-конференції взяли участь зав. кардіологічним відділенням КЗ «Павлоградська міська лікарня № 4»ДОР» Ткаченко Тетяна Миколаївна та міський позаштатний фахівець з дитячої кардіології Павлоградського відділу охорони здоров’я Немикіна Ірина Володимирівна.
Фахівці звернули увагу журналістів місцевих засобів масової інформації на те, що серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі. Тому необхідно максимально привернути увагу людей до свого здоров’я, та формувати розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороби можна і потрібно активно впливати.
Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань: артеріальна гіпертензія, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамія, практична відсутність фізичних навантажень, тютюнопаління і стреси.
З нагоди відзначення Всесвітнього дня серця та з метою ранньої діагностики гіпертонічної хвороби та ішемічної хвороби серця з 19 по 30 вересня 2016 року проведена акція по вимірюванню артеріального тиску. В місцях масового перебування людей для їх зручності працювали тимчасові пункти вимірювання артеріального тиску, на ринках «Центральний», «Юлана», «Новий», в торгівельному центрі «Гулівер» та інших і в амбулаторіях міста. В тимчасових пунктах мешканці міста мали можливість виміряти артеріальний тиск та отримати консультацію фахівців. Протягом декадника у 60 павлоградців із 100 виявлено підвищений артеріальний тиск. У 10 чоловік підвищений артеріальний тиск був виявлений вперше.
Ткаченко Т.М. акцентувала увагу на попередженні ускладнень гіпертонічної хвороби та наголосила на тому, що артеріальна гіпертензія є найнебезпечнішим фактором ризику розвитку гострого інфаркту міокарда та гострого порушення мозкового кровообігу. Наявність цукрового діабету підвищує ризик розвитку інсульту.
Фахівець детально зупинилась на перших ознаках гострого інфаркту міокарда та звернула увагу на значенні своєчасного звернення за кваліфікованою допомогою при появі перших ознак захворювань. Необхідно терміново викликати швидку допомогу, тому що тільки протягом перших двох годин можливо ефективно надати допомогу пацієнту, попередити ускладнення та повернути до повноцінного життя. Фахівці бригади швидкої медичної допомоги забезпечені необхідним обладнанням та мають можливість на до госпітальному етапі надавати спеціалізовану допомогу пацієнтам з ознаками гострого інфаркту та інсульту.
Немикіна І.В. нагадала про те, що артеріальна гіпертензія, кардіоміопатія і навіть атеросклероз, що починаються в дитинстві, прогресують і часто стають причиною інвалідності людей в період максимальної їх працездатності. Не можливо попередити серцево-судинні захворювання дорослих, не вирішивши питання ранньої діагностики, лікування та профілактики кардіологічної патології в дитинстві.
Основою профілактики раннього атеросклерозу є раціональне харчування та усунення впливу факторів ризику, таких як, малорухомий спосіб життя, психоемоційне навантаження, та особливо куріння в підлітковому віці.
Фахівець повідомила що, вроджені вади серця — які виникають внутрішньоутробно: анатомічні дефекти серця, його клапанного апарату або його судин займають перше місце по смертності новонароджених та дітей першого року життя.
Немикіна І.В. порадила дотримуватись правил, які можуть звести до мінімуму ризик вроджених вад серця і важких ускладнень серцево-судинних захворювань у дитини. Майбутнім батькам необхідно уникати інфікування внутрішньоклітинними мікроорганізмами, які можуть стати причиною природжених аномалій плоду. Якщо зараження сталося, то необхідно провести адекватний курс лікування до настання вагітності. Особливо небезпечні в плані розвитку вроджених вад серця у дітей — цитомегаловірус, вірус герпесу, мікоплазмоз, токсоплазмоз, вірус кору і краснухи. За три місяці до настання вагітності обом батькам, а жінці і упродовж усієї вагітності, слід уникати вживання алкогольних напоїв, прийому більшості лікарських препаратів, контакту з отрутами і токсичними речовинами(лаки, фарби, розчинники і так далі). У перші три місяці вагітності жінці необхідно повноцінно харчуватися і отримувати достатню кількість вітамінів, мікроелементів і незамінних амінокислот, оскільки в цей період відбувається закладка усіх органів та систем плоду.
На сьогоднішній день запідозрити і навіть підтвердити цей діагноз можна вже на 19-му тижні вагітності. Новітнє діагностичне обладнання дозволяє виявити дефекти розвитку серця на таких ранніх термінах. Сучасний рівень кардіохірургії дає можливість повернути до нормального життя 95% хворих дітей.
Майже всі діти, які в дитинстві перенесли операції, пов’язані з вродженими вадами серця, надалі ведуть життя абсолютно нормальних дітей. У дорослому віці вони можуть навіть і не згадати, що колись перенесли таку складну операцію, і що взагалі у них колись була проблема з серцем. Тому батькам дітей з вадами розвитку не слід впадати в паніку, а потрібно в терміновому порядку звертатися до фахівців, які допоможуть відновити роботу серця їх дитині.
Кабінет пропаганди здорового
способу життя КЗ «ЦПМСД