19 травня 2016 року у КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» відбувся круглий стіл в рамках тижневика з питань планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я, який проводився в місті Павлограді з 10 по 17 травня 2016 року. В роботі заходу брали участь: лікар акушер-гінеколог КЗ «Павлоградський пологовий будинок», міський фахівець з питань планування сім’ї Савченко Тетяна Станіславівна та регіональний фахівець з материнства КЗ «ЦПМСД» Крайнік Олена Вікторівна.
Крайнік О.В. повідомила про те, що в умовах несприятливої демографічної ситуації, погіршенні стану репродуктивного здоров’я населення, велика увага повинна приділятися проблемі планування сім’ї. До цього відноситься як питання заохочення народжуваності, так і питання запобігання небажаній вагітності, регулювання інтервалів між вагітностями, вибір оптимального часу для народження дітей в залежності від віку батьків та стану їх здоров’я.
Репродуктивне здоров’я – одна з визнаних медициною складових стану здоров’я людини. Основні стратегічні напрямки вирішення проблем планування сім’ї і репродуктивного здоров’я визначені у Державній програмі «Репродуктивне здоров’я нації». Позитивним зрушенням у вирішенні проблем сексуального та репродуктивного здоров’я сприяло створення мережі центрів планування сім’ї і гінекологічних кабінетів дитячого та підліткового віку.
Крайнік О.В. повідомила, що за останні роки завдяки активній роз’яснювальній роботі сімейних лікарів, лікарів-акушерів-гінекологів жінки почали уважніше ставитися до свого здоров’я в наслідок чого показники абортів в нашому місті знизились на 45%. Переривання вагітності є дуже небезпечним, адже у багатьох випадках після нього жінки позбавляються можливості мати дітей. Задля збереження репродуктивного здоров’я жінки повинні не вести безладні статеві стосунки, не переривати вагітність, а особливо першу. Це може стати причиною гормонального розладу, порушення балансу в організмі та призвести до безпліддя та інших ускладнень
Фахівець зазначила, що на сьогоднішній день всі амбулаторії КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» забезпечені сучасними контрацептивами в достатній кількості. Тож у випадку необхідності жінки можуть звертатися до лікарів та отримати засоби контрацепції.
Савченко Т.С. розповіла, що лікарями-акушерами-гінекологами амбулаторій та дитячим акушером-гінекологом Лопатніченко Т.В. проводиться широка роз’яснювальна робота зі старшокласниками в навчальних закладах міста щодо збереження репродуктивного здоров’я, попередженні абортів, безпечної поведінки та профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом. За словами спеціаліста, молодь повинна зрозуміти, що здоров’я слід берегти у будь-якому, а особливо – у молодому віці.
Фахівець повідомила, що за останні 10 років показники абортів у неповнолітніх знизилися у 5 разів, але необхідно зазначити, що випадки вагітності у дітей до 14 років трапляються. Тому не тільки лікарі, а в першу чергу батьки повинні завчасно проводити бесіди про статеве виховання.
Лікар повідомила, що з кожним роком збільшується відсоток жінок, що страждають на безпліддя, але сучасні технології дозволяють жінкам завагітніти та пізнати щастя материнства.
Фахівці запросили жінок звертатися за консультативною допомогою до лікарів-акушерів-гінекологів амбулаторій міста та каб. 205 кабінет планування сім’ї КЗ «Павлоградський пологовий будинок».
Начальник відділу охорони здоров’я О.О.Герасименко
Кабінет пропаганди здорового
способу життя КЗ «ЦПМСД»