29 жовтня 2019 року у КЗ «Павлоградська міська лікарня №4» ПМР» відбулась прес-конференція на тему: «Значення профілактичних щеплень у попередженні інфекційних захворювань». У роботі заходу взяла участь міський дитячий інфекціоніст Демиденко Юлія Вікторівна
Демиденко Ю.В. інформувала присутніх журналістів, що за останні 2-3 роки відзначається зростання інфекційних захворювань. Серед них є так звані вакцинокеровані інфекції, тобто ті, які можна попередити вакцинацією. До них відносяться кір, паротит, кашлюк, дифтерія, поліомієліт, правець. Потрібно відзначити, що специфічного лікування від багатьох з них не існує.
Кір – вірусне захворювання, що викликається вірусом, який вражає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, кон’юнктиви очей, регіонарні лімфовузли. Характеризується гострим початком, лихоманкою, інтоксикацією, типовими висипами, кон’юнктивітом, ураженням верхніх дихальних шляхів. Ускладнення – пневмонія, енцефаліт, середній отит, ураження рогівки ока, гепатит інтоксикаційний, коровий круп. Ускладнення через 2-3 роки – підгострий склерозуючий паненцефаліт (руйнування мозкових клітин, гибель нейронів).
Краснуха – вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Характеризується гострим початком, лихоманкою до 38 градусів, дрібноточковим висипом, збільшенням лімфатичних вузлів, артралгією. Захворювання дуже небезпечне для вагітних жінок. Ознаки вродженої краснухи: геморагічний висип, сенсорна глухота, порок серця, пороки ЦНС.
Паротит (свинка) – вірусне захворювання, яке вражає залозисті органи — частіше привушні, слинні залози. Характеризується гострим початком, лихоманкою до 39 градусів, збільшенням слинних залоз. Ускладнення – панкреатит, орхіт, енцефаліт.
Поліомієліт – вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини. Характеризується гострим початком, підвищенням температури до 38-39 градусів, катаральними явищами, диспепсичним синдромом (біль в животі, діарея), паралітичним періодом (ураження спинного мозку на різних рівнях — шийний, грудний, поперековий), відновним періодом (паралічі не відновлюються).
Кашлюк – вірусне захворювання, збудником якого є паличка Борде-Жанґу. Характеризується поступовим початком, температура в межах 37-37,5 градусів, незначні катаральні явища, триває 7-14 днів. Період спазматичного кашлю від 2-4 тижнів до 2-х місяців. Напади кашлю сильні, обличчя червоніє. У дітей може бути зупинка дихання. Ускладнення — апное, ателектаз, пневмонія, емфізема легенів, енцефалопатія, судомний синдром, затримка психічного розвитку. Найважче коклюш протікає у дітей до 1 року.
Дифтерія – вірусне захворювання збудником якого є дифтерійна паличка, передається повітряно-крапельним шляхом. Характеризується інтоксикаційним синдромом, підвищенням температури до 38 градусів, помірним болем в горлі, нальотами в глотці, збільшенням лімфовузлів, набряком підшкірної клітковини на шиї, при відторгненні плівок можуть бути аспірація і асфіксія, плівки щільні й не знімаються шпателем. Ускладнення — ураження серця (кардіопатія, міокардит), ураження нервової системи, ураження нирок, полінейропатія.
Лікар наголосила, що всіх цих захворювань можна уникнути шляхом вакцинації, згідно календаря щеплень.
Є люди, що свідомо відмовляються робити щеплення. Цим вибором вони наражають на небезпеку себе, своїх дітей, всіх близьких та оточуючих, тому їм обов’язково необхідно переглянути свої погляди. На сьогоднішній день в Павлограді є поодинокі захворювання на кір та кашлюк. Дифтерії немає, але захворювання вже є в країні – перші випадки було зафіксовано на Закарпатті, в Тернопільській області та в Києві. Хоча зараз в нашому місті ситуація спокійна, проте не варто нехтувати вакцинацією. Єдиним методом профілактики хвороби є щеплення.
Всі амбулаторії міста в достатній кількості забезпечені вакцинами. Щоб пройти вакцинацію, потрібно звернутись до свого сімейного лікаря. Щеплення є безкоштовним.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради