16 жовтня 2019 року у актовій залі КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» пройшла прес-конференція до Всесвітнього дня боротьби з раком грудей. У проведенні заходу взяла участь зав. амбулаторії ЗПСМ №8 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Гацко Юлія В’ячеславівна.
Лікар розповіла присутнім про те, що рак грудей займає перше місце серед онкологічних захворювань у жінок в світі. Щорічно реєструється понад мільйон випадків. Якщо ж правильно поставити діагноз на ранніх стадіях, в 90% випадків вдається повністю вилікуватися.
За 9 місяців 2019 року захворюваність на рак молочної залози у Павлограді зросла в 1,6 разів: з 24 випадків виявлених в 2018 році до 38 випадків у 2019. Вік пацієнток варіюється від 27 до 82 років. До 55 років захворювання діагностовано у 12 пацієнток, 26 — у жінок після 55 років. Під час профоглядів було виявлено 34,2% випадків захворювання. У I стадії 8 випадків, у II — 24, у III — 4 і в IV стадії — 2 випадки. Позитивним моментом в 2019 році є зниження в 2,2 рази випадків виявлених занедбаних форм: з 10 в 2018 році до 6 в 2019. З 38 пацієнток 32 вже пройшли спеціальне лікування.
Фахівець інформувала, що рак грудей небезпечний тим, що довгий час протікає без симптомів, які часто з’являються вже на 3-4 стадії, коли лікування дається важче і менше шансів на одужання. Однак молочна залоза може подавати «попереджувальні сигнали», що повинні насторожити.
Візуальними ознаками захворювання можуть бути: новоутворення в області грудей; втягнутость соска або виділення із сосків, лущення, почервоніння, виразки на шкірі грудей; збільшення пахвових лімфовузлів. При наявності хоча б одного такого симптому потрібно звернутися до сімейного лікаря або терапевта, який для уточнення діагнозу може направити на обстеження у мамолога!
Гацко Ю.В. наголосила на тому, що ніхто не знає свої груди краще, ніж самі жінки. І виявити захворювання на ранній стадії можливо лише спільними зусиллями з лікарями. Найкращий спосіб профілактики захворювань молочної залози самообстеження. Його треба робити щомісяця. Якщо лікар оглядає жінку в перший раз, навіть він може не побачити того, що здатна виявити сама жінка, якщо систематично проводить самообстеження.
Для огляду потрібно вибрати час протягом тижня після закінчення менструації — в цей час груди м’якше. Найкраще — під час купання. Намильте руки, встаньте прямо і, піднявши праву руку вгору, лівою долонею прощупайте праву грудь починаючи від пахви. Потім те ж саме виконайте з лівою груддю. Не забувайте обстежити також пахвові впадини, області над ними і над ключицями. Якщо ви виявите ущільнення, вузлики, болючість або виділення з соска, терміново зверніться до лікаря.
Лікар повідомила, що існує чимало випадків, коли жінка, виявивши ущільнення в грудях, на місяці відкладала візит до лікаря через острах почути страшний діагноз. Рак молочної залози зустрічається в 40 разів рідше, ніж непухлинні і доброякісні захворювання молочної залози. Всього в 2-3% випадків ущільнення має відношення до онкології. Передракові захворювання нечасто стають раковими. І все ж у жінок, що страждали деякими формами фіброзно-кістозної мастопатії, рак молочної залози зустрічається в кілька разів частіше, ніж у випадках, коли пухлина виникає на фоні здорових тканин. Всі ці захворювання вимагають лікування і спостереження. Патології молочної залози мають різну природу, і кожна вимагає індивідуального підходу.
Гацко Юлія В’ячеславівна звернулась до жінок із проханням берегти себе і пам’ятати, що профілактика — це, в першу чергу, своєчасна діагностика. Зараз існують сучасні методи лікування, які дозволяють вилікувати рак молочної залози на ранніх стадіях.
Відділ охорони здоров’я
Павлоградської міської ради