Відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” право на вказану допомогу мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а саме:
• жінки з числа військовослужбовців Збройних сил,
• жінки, звільнені з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації,
• жінки, зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні,
• аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів І –IV рівня акредитації та професійно–технічних навчальних закладів. Жінка, яка продовжує навчання, має право на виплату стипендії або допомоги за її вибором. При цьому допомога призначається з дня припинення виплати стипендії по день закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами,
• непрацюючі жінки,
• суб’єктам підприємницької діяльності, які не сплачують страхові внески.
Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Для призначення допомоги до управління праці та соціального захисту населення необхідно подати наступні документи:
— заяву за формою, затвердженою Мінпраці, заповнену на підставі паспорту та ідентифікаційного номеру,
— довідка, встановленого зразка, видана лікувально-профілактичним закладом,
— довідка:
* для учнів/студентів – з місця навчання про те, що жінка навчається і не отримує стипендії
* для звільнених у зв’язку з ліквідацією підприємства — ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства;
* для зареєстрованих на обліку в центрі зайнятості — державної служби зайнятості про те, що жінка зареєстрована в державній службі зайнятості як безробітна;
* для суб’єктів підприємницької діяльності — Пенсійного фонду України про те, що жінка, яка є фізичною особою — підприємцем, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участь на добровільних засадах у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Особи, які усиновили чи взяли під опіку дитину протягом 2 місяців з дня її народження, подають рішення про усиновлення чи встановлення опіки.
Допомога по вагітності та пологах виплачується за весь період відпустки по вагітності та пологах тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів, тобто 126 календарних днів. В разі ускладнених пологів період непрацездатності по вагітності та пологах становить 140 календарних днів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога надається тривалістю 180 календарних днів (по 90 днів до та після пологів).
За період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами виплачується незалежно від одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, визначеному для непрацюючих жінок.
Розмір допомоги за повний календарний місяць періоду непрацездатності по вагітності та пологах становить 25% прожиткового мінімуму для працездатної особи на місяць, а саме: з 01.01.2013 – 286,75грн, з 01.12.2013 – 304,5грн.
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами не призначається:
1) якщо звернення за нею надійшло пізніше ніж через 6 місяців з дня закінчення періоду непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами;
2) якщо стався викидень.
З питань оформлення документів на призначення допомоги необхідно звертатись до відділу прийому громадян управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради (м. Павлоград, вул. К.Маркса, 47, каб.4, тел. 63379).