Амброзія полинолиста вважається справжнім ,,зеленимагресором’’, успішно витісняючи різні зелені та квітучі рослини, які прикрашають ландшафт.
У 1873 р. з Північної Америки амброзія полинолиста з насінням люцерни потрапила до Німеччини і почала свою ходу Європою. На сьогоднішній день вона поширена в 20 державах Європи, в 12 державах Південної і Північної Америки, 3 державах Південної Африки, Кореї, Японії, Австралії. У 1914 р. була вперше виявлена на території Україні, у Дніпропетровській області.
Здебільшого, амброзія росте у посівах різних культурних рослин, біля доріг, будинків та смітників, на пустирях, кладовищах, залізничних насипах, у місцях, де порушено ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди), у долинах річок. Рослина — шкідник захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони. Амброзія не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і вирізняється високою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культури, а й дикорослі рослини, виснажити при цьому ґрунт на 90 %.
У період сходження амброзія своїми листками нагадує чорнобривці, має міцну кореневу систему і може виростати до 40–180 сантиметрів. Перецвівши, одна рослина залишає до 100 тисяч (!) насінин, які із вітром переносяться на кілька кілометрів, проникають у ґрунт і швидко адаптуються до будь-яких умов.
Перші сходи амброзії з’являються в квітні, захоплюючи все нові території. Цвітіння починається наприкінці липня і триває до вересня. Плодоносить бур’ян у вересні – жовтні. Через те що насіння, попадаючи в ґрунт зберігає свою схожість протягом 20 років і здатне проростати навіть у недозрілій формі, виявляючи осередки поширення амброзії необхідно проводити своєчасну боротьбу з бур’яном і не допускати плодоношення.
У населених пунктах одним з ефективних заходів знищення амброзії полинолистої є її скошування до цвітіння або механічне видалення рослин з ґрунту та знищення шляхом спалювання.
Ефективне пізнє скошування — безпосередньо перед початком цвітіння, коли суцвіття вже утворилися, але ще не розкрилися (друга половина липня — початок серпня). Безсистемне скошування амброзії призводить до того, що рослина утворює бічні пагони біля основи стебла, які майже лежать на землі. Пізні скошування цих пагонів не знищать, і на них утворюється насіння.Зазначені заходи будуть ефективними тільки у разі їхнього систематичного виконання протягом тривалого часу.
Постійне скошування, незважаючи на високу плодючість рослини, може зменшити її насіннєву продуктивність до 74 %.
Також, пилок амброзії викликає у людей захворювання — амброзійнийполіноз. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, з’являється сльозотеча і нежить, розвивається астма. Алергени містяться також в насінні та листі амброзії і можуть викликати у людей дерматити.
Шановні павлоградці! Вести боротьбу із злісною карантинною амброзією треба усім разом, об’єднавши зусилля комунальних підприємств, установ і підприємств різних форм власності, громадських організацій, інспекції з благоустрою м. Павлограда, карантинної інспекції,квартальних комітетів, ОСББ, алергологів.
Приєднатися до цієї боротьби треба і нам з вами, аби не дозволити бур’яну заполонити наше місто, наші оселі та не нашкодити здоров’ю.
Начальник управління комунального
господарства та будівництва М.О. Куш