24 вересня 2014р. в КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Павлоград» головним позаштатним фахівцем з ендокринології Геращенко О.І. для лікарів терапевтів та сімейних лікарів було проведено семінар на тему: «Цукровий діабет 2 типу, діагностики, лікування, профілактика. Практичні рекомендації.»
Геращенко повідомила що у м. Павлограді за 9 міс. 2014 року перебуває на обліку 3287 хворих, що страждають на цукровий діабет з них 740 чоловік отримують інсулінотерапію. На цукровий діабет 1 типу страждають 199 пацієнтів — усі отримують інсулінотерапію, цукровий діабет 2 типи встановлений у 3088 пацієнтів, на інсулінотерапії з них — 541 людина. Уперше за 9 мес 2014 року зареєстровано 153 нових випадків захворювання, серед них осіб інсулінозалежних — 40 чоловік.
Створений єдиний реєстр хворих з вказівкою паспортних даних пацієнта, препаратів інсуліну, які приймає цей пацієнт, його добової потреби в препараті, необхідної кількості препарату на квартал для кожного пацієнта, наявністю ускладнень цукрового діабету у кожного пацієнта, наявністю засобів самоконтролю. Цей реєстр оновлюється щомісячно і надається обласному ендокринологу по кожному лікувальному закладу для своєчасного отримання препарату.
Згідно наказу департаменту охорони здоров’я № 916/0/197-13 » Про удосконалення організації надання медичної допомоги хворим з ендокринною патологією » від 12.07.13 хворі на цукровий діабет 2 типу підлягають диспансерному обліку у сімейних лікарів і дільничних терапевтів із створенням, веденням і оновленням реєстру хворих на цукровий діабет 2 типу 1 раз на квартал. Також сімейні лікарі і дільничні терапевти повинні направляти на консультацію до лікаря-ендокринолога хворих з уперше виявленим цукровим діабетом.
На семінарі були розглянуті питання:
— діагностика цукрового діабету першого та другого типу за допомогою сучасних методик,згідно «Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги Цукровий діабет 2 типу»,затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я від 21.12.2012 №1118.Мається на увазі визначення глікозильованого гемоглобіну(НвА1с) у хворих як з метою діагностики ,так і контролю якості лікування ,визначення рівня інсуліну в крові та с- пептиду з метою визначення лікувальної тактики;
— розглянуті групи цукрознижувальних медичних препаратів сучасного виробництва;
— запропоновано провести семінари з лікарями — терапевтами та сімейними лікарями з актуальних питань практичної діяльності в кожному ЛПЗ міста.
Геращенко Ольга Іванівна наголосила на взаємодії сімейних лікарів,терапевтів з вузькими спеціалістами,також про необхідність нагляду хворих на цукровий діабет лікарями-окулістом,хірургом,невропатологом не менш як 1 раз на 6 міс. з метою своєчасного виявлення ускладнень цукрового діабету. Були розібрані схеми лікування ускладнень цукрового діабету (мікро-макроангіопатія нижніх кінцівок, полінейропатія).
Фахівець детально зупинилась на засобах профілактики цукрового діабету 2 типу, таких як дієта, дозоване фізичне навантаження, нормалізація психоемоційного стану та ведення здорового способу життя. Особливо наголосила на значенні своєчасної діагностики захворювання, та його лікування.
Сімейні лікарі та лікарі терапевти моли можливість отримати консультативну допомогу та практичні поради з питань значення ранньої діагностики та лікування цукрового діабету 2 типу.
Відділ охорони здоров’я Павлоградської міської ради