Відповідно до статті 42 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі – Закон) підприємства, установи та організації мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами державної служби зайнятості, на строк до одного року, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2013 р. № 437 (далі – Порядок), із змінами внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» від 28.01.2015 № 42 (чинність з 11.02.2015) визначено процедуру видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства і розмір плати за видачу дозволу, яка зараховується до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття .
Відповідно до пункту 2 Порядку територіальні органи державної служби зайнятості в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі видають за місцезнаходженням підприємства, установи, організації (далі — роботодавець) дозволи на застосування на конкретних посадах праці іноземців чи осіб без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Для отримання дозволу на застосування праці вищезазначеної категорії осіб роботодавець подає:
заяву згідно з додатком до Порядку;
копії рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та довідки про звернення за захистом в Україні;
дві кольорові фотокартки іноземця чи особи без громадянства розміром 3,5 x 4,5 сантиметра.
Для осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів щодо надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту плата за видачу дозволу на застосування праці та продовження дії такого дозволу не проводиться.
Дозвіл на застосування праці іноземців чи осіб без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, видається на строк дії довідки про звернення за захистом в Україні, але не більш як на один рік. Дія дозволу може бути продовжена у разі продовження дії такої довідки.
У разі прийняття рішення територіального органу або підрозділу ДМС про визнання іноземця або особи без громадянства біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту зазначений дозвіл анулюється.
Без передбаченого статтею 42 Закону дозволу здійснюється працевлаштування в Україні іноземців, які набули статусу біженця відповідно до законодавства України або одержали дозвіл на імміграцію в Україну.