Чому важливо вимірювати артеріальний тиск
За приблизною оцінкою, в Україні живуть близько мільйона людей, які перенесли інсульт. Деякі з них одужали без ускладнень. Але кілька сотень тисяч чоловік страждають від наслідків або ускладнень інсульту, які заважають їм у повсякденному житті.
Найважливішим фактором ризику розвитку інсульту, котрий може бути усунутий або виправлений є підвищений артеріальний тиск: ризик інсульту у хворих з АТ більш 160/95 мм рт.ст. зростає приблизно в 4 рази в порівнянні з особами, що мають нормальний тиск,а при АТ понад 200/115 мм рт.ст. – в 10 разів.
Підвищення артеріального тиску (140/90 мм рт.ст. і вище) може супроводжуватись головним болем, слабкістю, нудотою, мигтінням «мурашок» перед очима, ниючими болями в грудях. Але ці симптоми проявляються далеко не завжди. Часто людина не помічає, що у неї підвищився тиск. Тільки випадкові вимірювання або диспансерні огляди можуть виявити гіпертонію.
Контроль артеріального тиску є однією з основних цілей лікування артеріальної гіпертензії. Тривалий час поняття контролю артеріального тиску обмежувалося лише визначенням цільового рівня артеріального тиску на правому плечі (офісного арт. тиску), але це лише маленька частка від істинного АТ.
Домашні вимірювання тиску допомагають запобігти небезпечним ускладненням, попереджаючи Вас і Вашого лікаря про особливості і тенденції артеріальної гіпертонії (підвищеного АТ). Вимірюючи тиск вдома щонайменше 2 рази на день, а найкраще декілька на добу, ви зможете стежити за всіма важливими змінами, що відбуваються з вашим здоров’ям та виявляти істинний АТ.
Серед населення нашого міста зареєстровано пацієнтів з високими цифрами артеріального тиска 34%, з ішемічною хворобою серця -22 %. 35% пацієнтів з артеріальною гіпертензією постійно консультуються у лікарів, але більшість пацієнтів за амбулаторною допомогою не звертаються. Необхідно відзначити,що постійно лікують артеріальну гіпертензію тільки 22% чоловіків і 45 % жінок. Безвідповідальне ставлення до свого здоров’я призводить до ускладнення артеріальної гіпертензії. Смертність від ішемічної хвороби серця зросла на 4 %, від мозкових інсультів на 15 %.
Українська асоціація сімейних лікарів у своїх рекомендаціях щодо АТ говорять про те, що пацієнти з високим тиском, що знаходяться в групі ризику, повинні контролювати свій тиск домашніми вимірами. Результати досліджень останнього десятиріччя говорять про те, що вимірювання АТ у домашніх умовах навіть більш корисно, ніж у кабінеті лікаря. Автори цих досліджень стверджують, що «домашні вимірювання дають більш точні прогнози у порівнянні з вимірами АТ в умовах лікарського кабінету. Пацієнти, що знаходяться на лікуванні, повинно систематично вимірювати АТ самостійно в домашніх умовах».
Це забезпечує додаткові можливості оцінки рівнів артеріального тиску упродовж доби, визначення співвідношення змін артеріального тиску і частоти серцевих скорочень (ЧСС) визначення ранкового піку АТ, а також впливу медикаментозних засобів на показники добового АТ та частоту сердечних скорочень.
За даними Центрів контролю захворюваності, оптимальним вважається той тиск, при якому значення систолічного тиску становить менше 120, а діастолічного – менше 80.
Обидва ці показники важливі. Високий систолічний тиск означає, що кров’яні судини відчувають надзвичайно велике навантаження в той момент, коли серце виштовхує кров у кров’яний потік. Високий діастолічний тиск означає, що кров’яні судини не відпочивають між ударами серця. Високий систолічний тиск для дорослих становить 140 мм рт.ст. і вище, а високий діастолічний тиск – 90 мм рт.ст. і вище.
Вибір простого і надійного тонометра для домашніх вимірів не становить особливих труднощів у тому випадку, якщо ви маєте в своєму розпорядженні інформацію про те, які прилади є на ринку. Діапазон пропонованих тонометрів досить широкий: тонометри, що вимірюють тиск на передпліччя або на зап’ясті, накачують манжету автоматичним або ручним способом, сучасні тонометри, що дозволяють одним натисканням кнопки виробляти триразовий вимір і отримувати найбільш точний результат.
При вимірюванні АТ пацієнт повинен дотримуватись певної процедури, щоб результати вийшли найбільш точними:
— підготувати папір і ручку для запису показань вимірювання, деякі тонометри автоматично записують і зберігають свідчення вимірювань,
— сісти в зручну позу, не хвилюватися, руку розташувати на столі, не рівні серця,
— одягати манжету на передпліччя або на зап’ясті (залежно від типу тонометра)
і слідувати інструкціям виробника,
— приступити до виміру,
— записати результат, час і число в щоденник вимірювань,
— показати щоденник Вашому лікарю при відвідуванні.
Аналізуючи динаміку АТ кожного пацієнта, лікар підбирає гіпотензивні препарати індивідуально, виписує рецепт зі знижкою.
Отримайте ліки зі знижкою у будь-якій аптеці міста за рецептом лікаря.
«Здорова людина – найдорогоцінніший витвір природи» (Томас Карлейль). Любіть своє життя та цінуйте своє здоров’я.
Зав. амбулаторії №5 центру первинної медико-санітарної допомоги Колесник Л.А.
Лікар-інтерн Коваленко А.В